Meze të kombinuara (antipasta)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mezet e kombinuara zakonisht përgatiten me sallata dhe produkte të ndryshme si, rosto, sallam, proshutë, djathë i bardhë, kaçkavall, vezë etj. të prera në feta. Për zbukurim mund të vendosen disa jeshillëqe. Në raste festash mezet vihen nëpër pjata të mëdha duke i zbukuruar me perime të stinës si, domate, kastraveca, rrepa të kuqe, qepë të njoma e jeshillëqe të tjera.