Mia Khalifa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mia Khalifa
Skeda:Mia Khalifa in 2019.png
U lind në10 shkurt 1993[1]

Mia Khalifa (Mia Kalifa; Arabe e lindur më 10 shkurt 1993), e njohur gjithashtu si Mia Callista, është një personalitet libanez-amerikan i mediave sociale, [2] komentator sportiv dhe model i kamerave.[3] Ajo ishte një aktore pornografike që nga viti 2014 deri në 2015.[4]

Lindur në Beirut, Liban, Khalifa u transferua në Shtetet e Bashkuara në 2001. Ajo filloi të aktrojë në pornografi në tetor 2014, dhe deri në dhjetor u rendit interpretuesja më e shikuar në faqen e internetit Pornhub. Zgjedhja e saj në karrierë u prit me polemika në Lindjen e Mesme, veçanërisht për një video në të cilën ajo kryente akte seksuale ndërsa kishte veshur hixhabin islam. Pas tre muajsh, Khalifa u largua nga industria pornografike për të ndjekur interesa të tjera.

Mia Khalifa lindi në 10 shkurt 1993, në Bejrut, Liban dhe u transferua me familjen e saj në Shtetet e Bashkuara në Janar 2001,[5][6] duke lënë shtëpinë e tyre në vazhdën e konfliktit të Libanit të Jugut. Familja e saj është katolike dhe ajo ishte rritur në atë fe, në atë që e përshkruan si një shtëpi "shumë konservatore", edhe pse nuk praktikon më. [7] Khalifa ndoqi një shkollë private franceze në Beirut, ku mësoi të flasë anglisht. Pasi u transferua në Shtetet e Bashkuara, ajo jetoi në Montgomery County, Maryland dhe luajti lakros në shkollën e mesme. Khalifa ndoqi shkollën e mesme në Northwest High School.[2] Khalifa ka folur për ngacmimin në shkollë të mesme ngaqë ishte "vajza më e errët dhe më e çuditshme atje", e cila u intensifikua pas sulmeve të 11 shtatorit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fay Strang (janar 5, 2015). "Who is Mia Khalifa? Everything you need to know about Lebanese beauty who's PornHub's number one porn star". Daily Mirror (në anglisht). Marrë më janar 7, 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ a b Dan Steinberg (korrik 13, 2016). "A former porn star has become one of D.C.'s loudest sports fans on social media". The Washington Post (në anglisht). Marrë më korrik 13, 2016.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ Sara G (maj 7, 2016). "Mia Khalifa Interview" (në anglisht). howareyoubb.com. Marrë më dhjetor 7, 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ Chanel Adams (gusht 20, 2016). "Mia Khalifa Retired: See What The Former Adult Film Star Is Up To Now". Inquisitr (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2016. Marrë më tetor 23, 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  5. ^ Timothy Bella (prill 9, 2018). "You Don't Know Mia Khalifa" (në anglisht). Playboy. Marrë më qershor 24, 2018.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  6. ^ Laura Smith-Spark and Roba Alhenawi (janar 7, 2015). "Songs and death threats for Lebanese American porn star Mia Khalifa" (në anglisht). CNN. Marrë më janar 7, 2015.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  7. ^ "Mia Khalifa, a Lebanon-born porn star, is getting 'scary' death threats" (në anglisht). BBC. Marrë më janar 8, 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korab Vojka