Jump to content

Michael J.Fox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michael J.Fox
U lind në9 qershor 1961
KombësiaKanadez
TitulliFox ne prill te viti 2011

Michael J. Fox, Emri lindjes Michael Andrew Fox, 9 qershor 1961) është një aktor kanadezo-amerikan, autori, prodhues, aktivist dhe voice-over artist. Me një karrierë të filmit dhe televizionit që përfshin nga fund të viteve 1970, rolet Fox kanë përfshirë Marty McFly nga Back to trilogji e ardhshme (1985-1990); Alex P. Keaton nga lidhjet familjare (1982-1989), për të cilën ai fitoi tre çmime Emmy dhe një Golden Globe Award, dhe Mike Flaherty nga Spin City (1996-2000), për të cilën ai fitoi një Emmy, tre Golden Globes, dhe dy Aktorët Screen Guild Awards. Fox u diagnostikua me sëmundjen e parkinsonit në vitin 1991, dhe ditur gjendjen e tij në publik në vitin 1998. Fox gjysmë-pension nga vepruar në vitin 2000 si simptoma të sëmundjes së tij u përkeqësua. Ai ka bërë që një aktiviste për kërkime në drejtim të gjetur një kurë. Kjo solli atë për të krijuar J. Michael Fox Foundation, dhe më 5 mars, 2010, Institutet Karolinska në Suedi i dha atij një doktoraturë honoris causa për punën e tij në mbrojtjen e një shërim për sëmundjen e parkinsonit. [1]

Që nga viti 2000 Fox ka punuar kryesisht si një zë për aktor në filma të tillë si Stuart Vogël dhe Atlantis: The Lost Empire, dhe kanë marrë role TV ftuar si në Boston Legal, grua e mirë, Scrubs, dhe për të frenuar entuziazmin tuaj. Ai ka lëshuar edhe tre libra, Lucky Man: Një biografi (2002), gjithmonë duke kërkuar Up: Aventurat e një Optimist pashërueshme (2009) dhe një gjë funny ndodhur në rrugën për të ardhmen: twists dhe kthehet dhe mësimet e nxjerra (2010) . Ai u pranua si një Zyrtar të Rendit të Kanadasë më 27 maj, 2011 për në terren e tij dhe punën e fondeve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]