Jump to content

Michael Nyqvist

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michael Nyqvist
U lind në8 nëntor 1960
Vdiq27 qershor 2017
Stokholm, Suedi
KombësiaSuedez
TitulliNyqvist në qershor 2013

Rolf Åke Mikael Nyqvist (8 nëntor 1960 - 27 qeshor 2017) ishte aktorë dhe shkrimtarë suedezë. Ai drejtoi kompaninë Nyqvist Film AB.

Michael Nyqvist ishte i adoptuar[1] prej një jetimore. Babai i tij biologjik është italianë dhe më parë ka jetuar në Maroku. Në moshën 17-vjeçare, ai kaloi një vit si student shkëmbimi në Omaha, Nebraska. Ai mori klasat e tij të parë të aktrimit atje, si një i lartë në shkollë të mesme; ai luajti, ndër të tjera, një pjesë të vogël në dramën "Vdekja e shitësit" nga Arthur Miller.[1] Kur u kthye në Suedi, ai u pranua në shkollën e baletit, por u largua pas një viti.[2] Një ish-e dashura sugjeroi që ai të provonte në teatër, dhe në moshën 24 vjeç u pranua në Akademinë e Teatrit të Malmö.[3]

Nyqvist vdiq nga kanceri i mushkërive më 27 qershor 2017.[4]

Viti Titulli Roli
1982 Kamraterna model
1987 Jim och piraterna Blom
1990 Pass
1996 Sånt är livet Kalle Andersson
1997 Tic Tac Vinni
1997–98 Beck John Banck
1998 Nightwalk
1998 Waiting for the Tenor Regjisori
1998 Personkrets 3:1 Karl-Erik
1999 Breaking out Diego
1999 En dag i taget Henrik
2000 10:10 Magnus
2000 Together Rolf
2001 Home Sweet Home Kent
2001 Making Babies
2002 Grabben i graven bredvid Benny
2003 Smala Sussie Mörka Rösten ("Zëri i errët")
2003 Detailjer Erik
2004 As It Is in Heaven Daniel Daréus
2004 Day and night Jacob
2004 ABBA: Our Last Video Ever
2005 Shadow world
2005 Naboer Åke
2005 Mother of Mine Hjalmar Jönsson
2005 Bang Bang Orangutang Sven Blomberg
2005 Wallander: Mastermind Lothar Kraftzcyk
2006 Search
2006 Suddenly Lasse
2007 The Black Pimpernel Harald Edelstam
2007 Arn: The Knight Templar Magnus Folkesson
2008 The Kautokeino Rebellion Lars Levi Laestadius
2008 Downloading Nancy Stan
2008 Iscariot Masen
2009 The Girl with the Dragon Tattoo Mikael Blomkvist
2009 The Girl Who Played with Fire Mikael Blomkvist
2009 Bröllopsfotografen
2009 The Girl Who Kicked the Hornets' Nest Mikael Blomkvist
2010 The Woman That Dreamed About a Man Johan
2010 Among Us Ernst
2010 Kennedys Hirn Lars Hakansson
2010 The Chinese Man Staffan
2011 Abduction Nikola Kozlow
2011 Mission: Impossible – Ghost Protocol Kurt Hendricks
2012 Disconnect Stephen Schumacher
2013 Zero Hour White Vincent
2013 Europa Report Andrei Blok
2013 The Girl from Nagasaki Father Lars
2013 Days and Nights Johan
2014 John Wick Viggo Tarasov
2014 The Girl in the Book Milan Daneker
2014 100 Code Mikael Eklund
2014 Paris Follies Jesper
2015 Colonia Paul Schäfer
2015 The Girl King Axel Oxenstierna
2016 Frank & Lola Alan
2016 I.T. Henrik
2017 Du Forsvinder Bernard Berman
2017 Madiba Hendrik Verwoerd
2018 Hunter Killer Captain Sergi Andropoyov
2018 Radegund Bishop Joseph Fliessen
2018 Kursk
  1. ^ a b Haag, Matthew (27 qershor 2017). "Michael Nyqvist, a Star in 'John Wick' and the Swedish 'Dragon Tattoo,' Dies at 56". New York Times. Marrë më 29 qershor 2017 – nëpërmjet NYTimes.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bucher, Chris (27 qershor 2017). "Catharina Ehrnrooth, Michael Nyqvist's Wife: 5 Fast Facts You Need to Know". Heavy.com. Marrë më 29 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Mikael Nyqvist död berör stora delar av världen". Expressen. Marrë më 29 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Skådespelaren Michael Nyqvist död". Dagens Nyheter (në suedisht). 27 qershor 2017. Marrë më 27 qershor 2017.