Michiyo Kogure

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michiyo Kogure
U lind në13 janar 1918
Vdiq13 qershor 1990
KombësiaJaponeze
TitulliMichiyo Kogure në Yuki fujin ezu (1950)
Bashkëshorti/jaWada Haruyoshi

Michiyo Kogure (木暮実千代 Kogure Michiyo) (31 janar 1918 – 13 qershor 1990) ishte aktore japoneze. Ajo ishte paraqitur në 89 filma mes viteve 1939 dhe 1984. Ajo është e njohur për rolin e saj si amvise e stërmadhe, e cila fillon të lodhet nga burri i saj i shurdhër dhe i zellshëm në The Flavor of Green Tea mbi Rice (1952).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]