Miguel Varoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Miguel Americo Belloto Gutierrez ose siç njihet ndryshe Miguel Varoni lindi në 11 dhjetor të vitit 1964 ne Argjentinë dhe është një aktor argjentino-kolumbian.Miguel Varoni ështe martuar me aktoren kolumbiane Catherine Siachoque ne vitin 1999,ata u njohën në telenovelën Las Juanas.Dashuria e tyre filloi që në vitin 1997.Kanë 18 vite martesë dhe janë një nga çiftet më të qëndrueshme celebriti.

Nisi të luaj telenovela që në moshën 12 vjeçare.Miguel Varoni është djali i aktores se famshme kolumbiane Teresa Gutierrez dhe muzikantit të famshem argjentinas Americo Belloto.U largua nga argjentina në moshën 4 vjeçare,kreu shkollën e lart për aktrim.Për momentin ka një kontrat me kompaninë e Telemundos dhe luan një rol të rëndësishëm aty duke punuar si aktor,drejtor,producent dhe prezantues.Miguel është 1.90 m i gjatë dhe ka fituar rreth 25 çmime të rëndësishme në karrierën e tij si aktor,drejtor dhe producent.Në Shqipëri e kemi ndjekur tek Mas Sabe El Diablo ku i dha jetë personazhit të famshëm Martin Asero.

|-

| 1988 || ''Garzas al amanecer'' || Chepe Robledo || 

|-

| 1990 || ''No juegues con mi vida'' ||  || 

|-

| 1992 || ''Inseparables'' || José Miguel Valenzuela || 

|-

| 1993 || ''La potra zaina'' || Daniel Clemente || 

|-

| 1996 || ''Te dejaré de amar'' || Evaristo Larios || 

|-

| 1997 || Las Juanas || Manuel F. Cuadrado ||

|-

| 1998 || La sombra del arco iris || Cristóbal Montenegro ||

|-

| 2000 || La caponera || Dionisio Pinzón ||

|-

| 2001 || Pedro el escamoso || Pedro Coral Tavera ||

|-

| 2003 || Como Pedro por su casa || Pedro Coral Tavera ||

|-

| 2004 || Te voy a enseñar a querer || Alejandro Méndez ||

|-

| 2005 || Decisiones || ||

|-

| 2006 || Lotería || Adrián ||

|-

| 2006-2007 || Seguro y urgente || Miguel Ángel Buenaventura ||

|-

| 2007 || My Name Is Earl || Javier ||

|-

| 2009 || Victorinos || Martín Acero "El Hierro" ||

|-

| 2009-2010 || Más sabe el diablo || Martín Acero "El Hierro" ||

|-

| 2010 || Ojo por ojo || Nando Barragán ||

|-

| 2011 || La casa de al lado || Javier Ruíz ||

|-

| 2012 || Corazón valiente || Jesús Matamoros "El Mesiás" ||

|-

| 2013 || Marido en alquiler || José Salinas ||

|-

| 2015 || Dueños del paraíso || Leandro Quezada ||

|-

| 2017 || La fan || Justin Case ||

|-

| 2017 || El Señor de los Cielos 5 || Leandro Quezada ||

regjizor.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Television
viti titulli
1990 No juegues con mi vida
1995 Eternamente Manuela
1998 Carolina Barrantes
2006-2007 Decisiones
2007 Seguro y urgente
2008-2009 Sin senos no hay paraíso
2010 Amores de Luna 3: Camino de la vida
2010 La diosa coronada
2010 Ojo por ojo
2012-2013 Rosa diamante
2014-present Señora Acero
2016-2017 La Fan