Mihrije Braha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Mihrije Braha Lindi Në Mitrovicë. Më 16 Nëntor 1967 Këngëtare shqiptare nga Kosova. Karriera e saj filloi qysh në shkollën e ulët të muzikës atëherë Ka të mbaruar shkollën fillore dhe të mesme të muzikës në Prishtinë si dhe Akademinë e fakulteteve e Arteve të Bukura. Ne moshën 6 vjeqare hyn në botën e muzikës u orientua në Mitrovicë Ku merrte pjesë në të gjitha festivalet Pastaj Ajo kur ishte e vogël talenti i saj u zbulua nga Profesoresha e saj e muzikës si dhe kenget e saj me te njohura deri me sot jane {Refuzova,Fundi,Puthje Kosovare,Tigeresha,Fama,Ti nuk je shtepia ime,Eja ne Prishtinë,Eja si dhe duetet e tjera me bashkeshortin e saj Naim Abazi Ajo deri me sot ka 13 Albume dhe 2 videokaseta njera quhet Nusja Kosovare

1984-1985[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti 1984 merrte pjese me bashkeshortin e saj Naim Abazi kur u takuan ne ate kohe.dhe Vendosin te Martohen me daten 10.03.1985 Mihrija u martua bashk me Bashkeshortin Naim Abazi. Ndersa viti 1985 Kendon kenge te tjera Ne Radio televizionin e Prishtines te vitit 1984 85 Kenget Quheshin Moj Syzeza,Shum te Kerkova,etj Si dhe kenget e tjera qe quheshin Mori Testin dhe Ani mori nuse te Nexhmije Pagarushes dmth ne vitin 1974 kur ishte e vogel 6 vjeqare Osht shum e bukur . Mihrija eshte bashkeshortja e Naim Abazit.

1985-1986[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti 1985-86 Mihrija ben albumin e saj te Pare te quajtur Moj Syzeza me potporira me Bashkeshortin e saj.Naimin dhe disa kenge te tjera te Nexhmije Pagarushës

1986-1987[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti 1986-87 u mbajt nje koncert humanitar ku kendonte Naimi dhe Mihrija me kengen Shallvaret ne Radio televizionin e Prishtines u lansua albumi i saj i dyte i quajtur Shallvaret

1987-1988[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti 1987-88 kendonte kenget Moj Syzeza,Shumë të kerkova,dhe Mora Testin ==1992-2000=- Më 1992 Lansoi kengen Sikur Anija Mbi Vale kenga ishte dhe pelqehej nga Publiku Më 1993 u mbajt nje koncert në fshatin oder kendonte kengen Fryn Murali Më 1994-95 Mihrija shprengulet ne Gjermani ne Franfurt ku ishin (Sabit Ballabani,Adelina Ismaili,Zanfina Ismaili,Besfort Hasanj,Mona Ismajli,Ema Ismajli etj. Te gjitha keto kenge u lansoheshin neper video,sic jane youtube,facebook Më 1995-96 Morri pjese ne festivalin e RTVSH-SE ne Shqiperi Dhe kendoi Kengen Smund jetoj pa ty Më 1996-97 Ben Albumin e saj te trrete Foleja e Arbërit në at album janë të njohura kenget sic jane (Let filloj i pari,Hajde Djalë etj)

1999-2001[redakto | redakto tekstin burimor]

Menjherë Pas Luftës në vitin 2000 Mihrija Realizon videoklipin e këngës Hajde Djalo si dhe Ne vitin 2001 kendon bashk me Zyren ket kenge në vitin 2003 Mihrija lanson albumin e peste te quajtur Eja Dhe ne vitin 2006 Albumi i gjashte i saj i quajtur Refuzova