Mikael Neumann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mikael Neumann

Mikael Neumann (lindi 17 janar 1949) është muzikantë danezo-suedezë, aktorë dhe lyricist. Ai është djali i kitaristit Ulrik Neumann dhe aktores Stina Sorbon dhe vëllau i Ulla Neumann. Në fillim të viteve 1960, Mikaeli ka bërë muzika të ndryshme daneze, me muzikantë të ndryshme që më vonë e formuan grupin "Shu.Bi.Dua". Mikaeli e la muzikë rock dhe filloi të merrej me mësime private me kënga klasike dhe njëjtën kohë mësoi të luaj me kitare klasike për babain e tij. Në Suedi u bë i njohur për bashkëpunimin e tij me Eva Rydberg. Mikaeli dhe Eva kanë bërë shfaqje të ndryshme gjatë viteve 1980.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Käraste bröder, systrar och vänner (2015)
 • Nånting i hästväg (2013)
 • Oss emellan (2007)
 • Sånger från Näset (2003)
 • Danske sanger & svenska visor (2001)
 • Män är bättre (1996)
 • Livet är en plåga (1993)

Pjesë teatrale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Uppdrag grönskning bashkë me Åke Cato (2015)
 • Viva la Greta bashkë me Åke Cato (2011)
 • Den stora premiären bashkë me Åke Cato (2007)
 • Upp till camping bashkë me Åke Cato (1996)
 • Husan också bashkë me Åke Cato (1995)
 • Den tappre soldaten Bom bashkë me Åke Cato (1994)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]