Millan Babiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Babiq në gjyq

Milan Babić ( 25 shkurt 1956 - 5 mars 2006) ishte një politikan serb kroat që shërbeu si presidenti i parë i Republikës së Krajinës Serbe, një shtet i vetëshpallur i populluar kryesisht nga serbët e Kroacisë që dëshironin të shkëputeshin nga Kroacia gjatë Luftës Kroate për Pavarësi.

Pas përfundimit të luftës, ai u padit për krime lufte nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY) në 2004 dhe ishte i padituri i parë që pranoi fajësinë dhe hyri në një marrëveshje me prokurorinë, pas së cilës u dënua me 13 vjet ne burg. Babić shprehu "turp dhe keqardhje" në një deklaratë publike dhe deklaroi se marrëveshja e tij për pranimin e fajësisë kishte për qëllim të lehtësonte turpin kolektiv të serbëve kroatë dhe kërkoi nga "vëllezërit e tij kroatë që t'i falnin vëllezërit e tyre serbë" për veprimet e tyre.

Pasi u dënua në vitin 2004, Babiqi u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut në Hagë në mars të vitit 2006, në një vetëvrasje të dukshme.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan Babiq u gjet i vdekur pasi thuhet se kreu vetëvrasje më 5 mars të vitit 2006 ndërsa ishte në njësinë e paraburgimit të Gjykatës së HagësHagë, Holandë, ku ai ishte në mes të dhënies së dëshmive kundër Milan Martić, pasardhësi i tij si President i RSK-së së shkëputur. New York Times raportoi se Babić e kishte varur veten "duke përdorur rripin e tij prej lëkure". [1]

Udhëheqësi i Partisë Radikale Serbe dhe shoku i tij i luft;s dhe i burgut, Vojislav Sheshelj, pretendonte se kishte kontribuar në vetëvrasjen e Babiqit duke "ia bërë jetën e mjerë". Shesheli shtoi se prokuroria e Gjykatës së Hagës fillimisht i premtoi Babiçit se nuk do të ngrinte akuza nëse ai pranonte të dëshmonte kundër serbëve të tjerë. Akuzat u ngritën gjithsesi (në një pikë). [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UN finds no foul play in Serb's death - Europe - International Herald Tribune" https://www.nytimes.com/2006/06/09/world/europe/09iht-balkans.1940560.html
  2. ^ "Šešelj: Doprineo sam tome da Babić izvrši samoubistvo". Blic. Ringier Axel Springer d.o.o. 30 nëntor 2014. Marrë më 30 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]