Minimundus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Modeli Bazilikës së ShënPjetrit
Shtëpia e bardhë

Minimundus është një park në KlagenfurtAustrisë. Aty janë të vendosura modele arkitektonike nga e gjithë bota të zvogëluara 25 herë.[1]

Parku u hap në vitin 1958, dhe deri më sot e kanë vizituar mbi 15 milion vizitorë.

Disa nga modelet :

Shumë nga modelet janë të lëvizshme dhe zhvendosen gjatë pushimit dimëror.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]