Minimundus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Modeli Bazilikës së ShënPjetrit
Shtëpia e bardhë

Minimundus është një park në KlagenfurtAustrisë. Aty janë të vendosura modele arkitektonike nga e gjithë bota të zvogëluara 25 herë.[1]

Parku u hap në vitin 1958, dhe deri më sot e kanë vizituar mbi 15 milion vizitorë.

Disa nga modelet :

Shumë nga modelet janë të lëvizshme dhe zhvendosen gjatë pushimit dimëror.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "It's a Small World, After All; Some Want It Even Smaller". The Wall Street Journal. 26 shtator 2003. Marrë më 7 tetor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]