Ministria e Arsimit (Moldavi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ministria e Arsimit
ShkurtesaMA
Formuar më1991
Llojiministri qeveritare
Vendndodhja
Rajoni i shërbimit
Republika e Moldavisë
Anëtarësia
Qeverisë së Republikës së Moldavisë
Gjuha zyrtare
rumanisht
Ministër
Corina Fusu
Organizata amë
Këshilli i Ministrave
Faqja në internetwww.edu.gov.md

Ministria e Arsimit e Republikës së Moldavisë (rumanisht: Ministerul Educaţiei) është një nga gjashtëmbëdhjetë ministritë e Qeverisë së Republikës së Moldavisë.

Kjo ministri ka si objekt të portofolit të saj menaxhimin e sistemit arsimor parauniversitar dhe universitar të Republikës së Moldavisë, përmasimin e legjislacionit, kurrikulës dhe përmirësimin e kushteve për zhvillimin e kërkimit shkencor. Kjo ministri është themeluar në qeverinë e parë të vitin 1991 dhe vazhdon të jetë funksionale edhe në ditët e sotme.

Zyrat e kësaj ministrie ndodhen në kryeqytetin e Republikës së Moldavisë, në qytetin Chişinău.

Zyrtari më i lartë i ministrisë është ministri i Arsimit. Ministri i Arsimit është anëtar i Qeverisë së Moldavisë dhe përzgjidhet nga kryeministri dhe votëbesohet nga Parlamenti i Republikës së Moldavisë. Ministri i tanishëm është zoti Corina Fusu, anëtar i Partisë Liberale (Moldavi).

Struktura e sistemit arsimor të Republikës së Moldavisë është:[1]

  • parashkollor
  • shkollor
  • formim profesional
  • edukim specifik
  • formim specializes
  • universitar deri në Doktor i Shkencave

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2015. Marrë më 18 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]