Miquel-Lluís Muntané

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2A1 Muntané M T5 001.jpg

Miquel-Lluís Muntané (Barcelona, ​​1956) është një shkrimtar spanjoll në gjuhën katalanase, autori i një vepre të gjerë që përfshin poezi, romane, ese dhe teatër, si dhe rrëfim për fëmijë. Ai është një kontribues i rregullt i medias mbi letërsinë, muzikën dhe teatrin. Ai ka dhënë mësim në Universitetin e Barcelonës dhe në vitin 2007 u vlerësua me Çmimin Climent Mur për punën e tij të vazhdueshme në fushën e kulturës. Një pjesë e veprës së tij letrare është përkthyer në Spanjisht, Frëngjisht dhe Portugez. Për shkak të njohurive të tij eksperte të gjuhës katalanase dhe burimeve letrare, kritikët e kanë theksuar atë si një nga zërat më sugjestionues të brezit të tij.

Vepër e botuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • L'esperança del jonc (poezi, 1980)
 • Crònica d'hores petites (romane, 1981)
 • Llegat de coratge (poezi, 1983)
 • A influx del perigeu (poezi, 1985)
 • De portes endins (teatër, 1987)
 • Antoni Coll i Cruells, el valor d'una tasca (biografia, 1987)
 • L'espai de la paraula (ese, 1990)
 • Actituds individuals per la pau (ese, 1991)
 • La penúltima illa (teatër, 1992)
 • L'altra distància (poezi, 1994)
 • Millor actriu secundària (romane, 1997)
 • El foc i la frontera (poezi, 1997)
 • UNESCO, història d'un somni (ese, 2000)
 • Madrigal (romane, 2001)
 • Migdia a l'obrador (poezi, 2003)
 • La fi dels dies llargs (romane, 2005)
 • La seducció dels rius (kujtime, 2006)
 • Cultura i societat a la Barcelona del segle XVII (ese, 2007)
 • Encetar la poma. Escrits sobre cultura (ese, 2008)
 • El tomb de les batalles (poezi, 2009)
 • Hores tangents (poezi, 2012)
 • De sèver i de quars. Apunts memorialístics 1981-1999 (kujtime, 2015)
 • Qualitats de la fusta (poezi, 2016)
 • El moviment coral dins el teixit social català (ese, 2016)
 • Frontisses. Mirades a una primavera (ese, 2018)
 • Miquel Pujadó, el bard incombustible (biografia, 2019)
 • Diu que diuen... (dhe rrëfim për fëmijë, 2019)
 • Horas tangentes (poezi, 2020) (përkthim)
 • Passatges (poezi, 2020)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategorit: Shkrimtarë spanjollë