Jump to content

Miquel Crusafont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miquel Crusafont i Pairso
Të dhëna vetjake
U lind më1910
Sabadell, Katalunia
Vdiq më1983
PunësimiPaleontolog

Miquel Crusafont i Pairso(Sabadell, 1910 - 1983) ishte paleontolog katalunas, i specializuar për eshtra të gjitarëve.

Ai diplomoi në Farmaci në Universitetin e Barcelonës në vitin 1933, dhe mori gradë në Shkenca Natyrore nga Universitetin e Madridit në vitin 1950.

Ai unanimisht u zgjodh profesor i paleontologjisë në Universitetin e Oviedos si i pari në fushën e tij, dhe pastaj pranoi një post si profesor i antropologjisë në Societatis lesu në Barcelonë.

Ndër punimet e tij më të rëndësishme janë Los Vertebrados del Mioceno Continental de la cuenca del Vallés-Penedés(1943, me Josep Fernández de Villalta), El Mioceno Continental del Vallès y sus yacimientos de vertebrados (1948, me Josep Fernández de Villalta); El Burdigaliense continental de la cuenca del Vallès-Penedès (1955, me Josep Fernández de Villalta dhe Jaume Truyols), Estudio Masterométricos en la evolución de los Fisípedos (1957, me Jaume Truyols); La Evolución (1966, me Bermudo Meléndez dhe Emiliano Aguirre).

Në vitin 1969 ai themeloi Institut Provincial de Paleontologia, që nga viti 1983 i njohur si Institut de Paleontologia Miquel Crusafont.

Gjitari parahistorik Crusafontia është emëruar me emrin e tij.

  • Proteognosia Versus Evolucionismo, Editorial Herder, 1964
  • Info about Institut Paleontològic Dr. M. Crusafont
  • Jaime Truyols. "Miguel Crusafont Pairó". Universidad de Oviedo. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Bibliography of Fossil Vertebrates, 1969-1972. Geological Society of America. 1973. fq. 78–. ISBN 978-0-8137-1141-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)