Mirela Ruci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mirela Ruci (lindur më 1969, Fier) është një violonçeliste shqiptare nga Fieri, Shqipëri.[1] Me moshën 7 vjeçare filloi të studiojë violonçel në shkollën artistike "Jakov Xoxa" në Fier. Pas përfundimit të shkollës së mesme muzikore në vitin 1987, ajo vazhdon të studiojë violonçel në Akademinë e Arteve në Tiranë dhe në vitin 1991 ajo u diplomua. Në të njëjtën kohë ajo kthehet në vendlindjen e saj ku ka punuar si mësuese e violonçelës dhe ka marrë pjesë pothuajse në të gjitha aktivitetet artistike të Orkestrës Simfonike të Fierit.[1]

Në vitin 1994 ajo merr pjesë në festivalin e Orkestrës Simfonike të Shqipërisë ku ajo luan solo dhe shumë aktivitete të tjera artistike në vend. Në 1997 ajo shkon në Greqi dhe në vitin 1998 fiton një pozicion si violonçeliste kryesore në Orkestrën Komunale të Athinës dhe një pjesëmarrës qendror në kuartetin e vargut të Athinës. Aktualisht ajo është profesore e violonçelistë në shkolla të ndryshme muzikore në Athinë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Mirela Ruci" (në anglisht). Albanian Cello Site. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2017. Marrë më 16 janar 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]