Jump to content

Mjekërziu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mjekra e zezë (rreth 1736 gdhendje e përdorur për të ilustruar historinë e përgjithshme të Johnson)

Edward Teach i njohur më mirë si Mjekërziu (Anglisht: Blackbeard;  rreth vitit 1680 – 22 nëntor 1718) ishte pirati anglez që operonte rreth Indive Perëndimore dhe bregdetit lindor të kolonive të Amerikës së Veriut të Britanisë. Pak dihet për jetën e tij të hershme, por ai mund të ketë qenë një marinar gjatë Luftës së Mbretëreshës Anne para se të vendosej në ishullin New Providence, Bahame, një bazë për kapitenin Benjamin Hornigold, ekuipazhi i të cilit mësoi të bashkohej rreth vitit 1716. Hornigold e vendosi atë në komandën e një anije njëdirekëshe që ai kishte kapur, dhe të dy u angazhuan në akte të shumta piraterie. Numri i tyre u rrit me shtimin e flotës së tyre të dy anijeve të tjera, njëra prej të cilave ishte e komanduar nga Stede Bonnet; por Hornigold u tërhoq nga pirateria drejt fundit të vitit 1717, duke marrë dy anije me vete.

Mjekra e Zezë grabiti nje anije tregtare franceze e njohur si La Concorde, dhe e riemëroi Queen Anne's Revenge. Edward Teach mori emrin "Mjekra E Zezë" sepse ai kishte nje mjekër te gjatë dhe të zezë, gjithashtu ai kishte një pamje të frikshme. Në kapelën e tij gjindeshin dy fije floku te elektrizuara për ti friksuar armiqtë e tij. Teach me anijen e tij Queen Anne's Revenge udhëtoi në Karolinën Jugore ku themeloi një aleancë. Pas sukseseve të papara të tij në Karolinen Jugore, guvernatori i Virxhinias Alexander Spotswood u friksua nga Mjekra e Zezë.

Alexander Spotswood bëri një parti ushtarësh që ta rrethekonte apo ta zinte në kurth Mjekrën e Zezë, gjë që ata bënë më 22 nëntor 1718 pas një beteje të egër. Teach dhe disa nga ekuipazhi i tij u vranë nga një forcë e vogël detarësh të udhëhequr nga togeri Robert Maynard.

Teach ishte një drejtues mendjemprehtë dhe llogaritës, i cili nxiste përdorimin e dhunës, duke u mbështetur në imazhin e tij të frikshëm për të nxitur përgjigjen që dëshironte nga ata që i grabiti. Ai u romantizua pas vdekjes së tij dhe u bë frymëzimi për një pirat arketip në veprat e trillimeve në shumë zhanre.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]