Jump to content

Robert Maynard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kapja e Piratit, Mjekërrziu, 1718, Jean Leon Gerome Ferris
Koka e Mjekrës së zezë i varur nga kiçi i Maynard

Robert Maynard (19 shtator 1684 - 4 janar 1751) ishte një toger britanik, dhe më vonë kapiten,[1]Marinën Mbretërore. Dihet pak për jetën e hershme të Maynard, përveçse ai lindi në Angli në vitin 1684 dhe më pas u bashkua me marinën angleze. Ai u bë një toger në janar 1707, dhe nga vitin 1709 ishte toger i tretë në HMS Bedford. Në nëntor 1718, Maynard ishte ngarkuar me gjueti dhe vrasjen e piratit famëkeq Mjekra e zeze. Ndërsa drejtonte [[HMS Pearl (1708)|HMS Pearl], Maynard tërhoqi Mjekrën e zezë të sulmonte anijen e tij në brigjet e Karolinës së Veriut, dhe pasi u përball me piratin në luftime ishte në gjendje ta vriste.

Duke pritur të shpërblehej për veprimet e tij, Maynard nuk u kompensua plotësisht ose u pagua për ekspeditën. Ai u gradua përfundimisht në komandant në vitin 1739, dhe për kapiten në vitin 1740, para se të vdiste në moshën 66 vjeç në vendlindjen e tij në Kent, Angli.

Me përjashtim të duelit të tij me Mjekrën e zezë, shumë pak dihet nga jeta e Maynard. Të dhënat e vetme për të shfaqen kur guvernatori britanik i Virxhinias, Alexander Spotswood, i dha Maynard komandën e dy anije njëdirekëshe, "Ranger" dhe "Jane", për të ndjekur piratin e frikshëm Mjekra e zezë, i cili kishte konvertuar në asnjë kohë në një mashtrim të vërtetë të deteve, veçanërisht për anijet tregtare britanike dhe franceze, të cilat ata sulmuan pa vonesë.

Maynard u largua nga bankat në Hampton, Virginia, më 19 nëntor 1718. Maynard u takua me Mjekrën e zezë në Ocrakocke Inlet, në ujërat veriore të Virxhinisë, më 22 nëntor 1718. Shumica e burrave të Mjekrës së zezë ishin në breg, dhe Maynard tejkalonte piratët në burra dhe armë me një raport prej 3 me 1. Sidoqoftë, anija e Maynard nuk kishte kanone, vetëm armë të vogla, ndërsa Mjekra e zezë kishte deri në tetë armë. Megjithatë Maynard fshehu shumicën e njerëzve të tij nën kuvertën e anijes, në mënyrë që të mashtronte kapitenin e piratit.

Pas një ndjekje të shkurtër, në të cilën Maynard urdhëroi burrat e tij të hedhin gjithçka që nuk ishte thelbësore në anije për të lehtësuar anijen, ai u pozicionua menjëherë pranë Queen Anne's Revenge. Mjekra e zezë nisi dy sulme të njëpasnjëshme topash, menjëherë pas sulmit të dytë, Maynard u shfaq me vetëm një njeri në ekuipazh, duke i bërë piratët të besonin se vetëm ata kishin mbetur gjallë.

I sigurt, Mjekra e zezë hipi me shpejtësi në anije, por sa më shpejt që ai e futi këmbën, kapiten Maynard u dha sinjal burrave të tij, të cilët shpejt shkuan në kuvertë duke kapur piratët të pakujdesshëm.

Sidoqoftë, gjatë betejës, Maynard dhe Mjekra e zezë përfunduan në luftime dorë për dore. Të dy pistoletat e drejtuara në njëra-tjetrën. Maynard qëlloi kundërshtarin e tij në distancë të afërt, ndërsa Mjekra e zezë humbi. Megjithatë goditja nuk arriti ta ndalë kundërshtarin e tij. Mjekra e zezë bëri presion, duke thyer shpatën e Maynard. Më në fund, një marinar tjetër u hodh në shpinë të Mjekrës së zezë dhe i dha një plagë të thellë. Maynard atëherë ishte në gjendje të vriste Mjekrën e zezë.[2]

Pasi Maynard preu kokën e Mjekrës së zezë, ai e vuri në kiçin e anijes në shenjë triumfi. Pas kthimit në Hampton, koka e Edward Teach u gozhdua në një kunj afër grykës së lumit Hampton, si një shenjë paralajmëruese për piratët e tjerë.

  1. ^ "Burial monument". Arkivuar nga origjinali më 29 shkurt 2012. Marrë më 2 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "When Blackbeard Scourged the Seas". Colonial Williamsburg Journal (në anglisht). 15 (1): 22–28. vjeshtë 1992. Marrë më 9 mars 2016.