Moisi Zaloshnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Moisi Qazim Dosti i njohur si Moisi Zaloshnja (Zaloshnjë, 28 shkurt 1919 - Tiranë, 25 janar 1996) është shkrimtar shqiptar.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprimtaria e tij letrare është e gjerë dhe e hershme. Ajo zë fill që në moshën 16 vjeçare, kur ai ishte nxënës shkolle. Pas çlirimit shkroi mëse 30 libra për të vegjël e për të rritur si dhe shumë të tjerë që kanë mbetur si dorëshkrime.

Veprat letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • “Kohët e ndryshuan”
  • “Nën hijen e Tomorrit”
  • “Tregime të zgjedhura”
  • “Kur malet kërkonin diellin”
  • "Gure stralli"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Diko, Asqeri (3 mars 2019). "100 vjetori: Moisi Zaloshnja, shkrimtari që luftoi për lirinë dhe diturinë". Shqiptarja.com.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)