Jump to content

Monique Laurent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monique Laurent
U lind në (1960-03-09) 9 mars 1960 (64 vjeç)
ShtetësiaFranca
Profesionimatematikane dhe shkencëtare e kompjuterit

Monique Laurent (e lindur më 9 mars, 1960) është një matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit nga Franca, e cila është një eksperte në optimizimin matematikor. Ajo është profesoreshë në Centrum Wiskunde & Informatica në Amsterdam, ku ajo drejton grupin Networks and Optimization.[1][2] Laurent mban gjithashtu një pozicion me kohë të pjesshme si profesore e studimeve të ekonometrisë dhe operacioneve në Universitetin Tilburg.[3]

Laurent fitoi një doktoraturë nga Universiteti i Paris Diderot në vitin 1986, nën mbikëqyrjen e Michel Deza.[4]

  1. ^ Employee profile, CWI, retrieved 2016-07-02.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2017. Marrë më 30 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Faculty profile, Tilburg University, retrieved 2016-07-02.
  4. ^ Monique Laurent at the Mathematics Genealogy Project