Monique Laurent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Monique Laurent
Vygen laurent goemans.jpg
Lindi më (1960-03-09) 9 Mars, 1960 (61 vjeç)
Nënshtetësia Franca
Profesioni matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit

Monique Laurent (e lindur më 9 mars, 1960) është një matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit nga Franca, e cila është një eksperte në optimizimin matematikor. Ajo është profesoreshë në Centrum Wiskunde & Informatica në Amsterdam, ku ajo drejton grupin Networks and Optimization.[1][2] Laurent mban gjithashtu një pozicion me kohë të pjesshme si profesore e studimeve të ekonometrisë dhe operacioneve në Universitetin Tilburg.[3]

Laurent fitoi një doktoraturë nga Universiteti i Paris Diderot në vitin 1986, nën mbikëqyrjen e Michel Deza.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]