Montaut, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maltati
Montaut
Bashkia
Bashkia
Stema Maltati
VendiFranca
Sipërfaqja
1
17.880 km2 (6.904 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
512
 • Dendësia29/km2 (74/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Montaut ( shqiptimi frëngjisht: [mɔ̃to] ; Shqip: Maltati ; Ocitanisht: Montaut) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancës jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Lèze rrjedh në veri përmes pjesës lindore të komunës dhe është pjesë e kufirit verilindor të saj.

Lumi Garonë është pjesë e kufirit perëndimor të komunës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962234—    
1968250+6.8%
1975316+26.4%
1982362+14.6%
1990374+3.3%
1999440+17.6%
2008511+16.1%
2018515+0.8%