Montréal (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Montréal (kthjellim).


Montréal
—  rajon administrativ dhe territor ekuivalent  —
Montréal is located in Kanadaja
Montréal
Montréal
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Gjuha zyrtare Frëngjisht, Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°28′V 73°45′P / 45.467°V 73.750°P / 45.467; -73.750 (Montréal)Koordinatat: 45°28′V 73°45′P / 45.467°V 73.750°P / 45.467; -73.750 (Montréal)
Sipërfaqja 498,2 km2
Popullsia 1.934.082 banorë 2010
Dendësia 3.882,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Rajoni, përbërë nga qyteti Montréal (me të kuqe) dhe 15 bashki të tjera

Rajoni, përbërë nga qyteti Montréal (me të kuqe) dhe 15 bashki të tjera

Montréal është një rajon administrativ dhe territor ekuivalentProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 498.2 km² dhe popullsi 1934082 banorë.[1] U themelua më 29 mars 1966.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek