Monumente historike në Prishtinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Monumentet Kulturore në Prishtinë

Monumentet historike në Prishtinë përbëhen nga 21 monumente nga gjithsej 426 monumente të mbrojtura në mbarë Kosovën. Një numër i madh i këtyre monumenteve datojnë nga periudhat bizantine dhe osmane. Që nga viti 1945, autoritetet jugosllave ndoqën idenë e ndërtimit të një ndërtese moderne Prishtina duke u mbështetur në moton e zhvillimit urban "shkatërrojnë të vjetrat, ndërtojnë të reja dhe kjo ka rezultuar me ndryshime të mëdha në strukturën e ndërtesave, funksionin e tyre dhe mjedisin e tyre rrethues. Megjithatë, janë ruajtur lloje të shumta monumentesh, duke përfshirë katër xhami, një kishë ortodokse të rivendosur, një banjë otomane, një burim publik, një kullë orësh, disa shtëpi tradicionale si dhe ndërtesa të arkitekturës të ndikuara nga Europa, siç është Muzeu i Kosovës. simbolizojnë karakterin historik dhe kulturor të Prishtinës, siç është zhvilluar gjatë shekujve në frymën e perandorive pushtuese (romake, bizantine, osmane dhe austro-hungareze).[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trashëgimia, Databaza. "Databaza e Trashëgimisë së Kosovës". Databaza. Qeveria e Kosovës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 mars 2018. Marrë më 3 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)