Monumenti i Skënderbeut në Shkup

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monumenti i Skënderbeut në Shkup

Monumenti i Skënderbeut në Shkup është i mbuluar me bronz dhe peshon 2,7 tonë, ndersa së bashku me bazamentin është i lartë shtatë metra. Është në Sheshin e "Skënderbeut". Kjo njëkohësisht e bën atë dhe shtatoren më të lartë në Maqedoni, vepër kjo e skulptorit Thoma Thomai. Gurthemeli i bazamentit ku qëndron monumenti i Skënderbeut në Shkup u vendos më 28 nëntor të vitit 2005. Ndërsa monumenti u vendos më 28 nëntor 2006.

Statuja të Gjergj Kastriotit -Skenderbeut në botë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]