Morteza Motahhari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Morteza Motahhari

Morteza Motahari (Persisht: Stampa:Nq  31 Janar 1919 – 1 Maj 1979) ishte një klerik, filozof, pedagog dhe politikan iranian.

Motahari konsiderohet të ketë një ndikim të rëndësishëm në ideologjinë e Republikës Islamike të Iranit.[1] Ai ishte dishepull i Ayatollah Khomeinit gjatë mbretërimit të Shahut duke formuar Këshillin e Revolucionit Islamik me kërkesën e Khomeinit. Në kohën e vrasjes, Morteza Motahari ishte kryetar i këshillit.[2]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Manouchehr Ganji (2002). Defying the Iranian Revolution: From a Minister to the Shah to a Leader of Resistance. Greenwood Publishing Group. fq. 109. ISBN 978-0-275-97187-8. Marrë më 8 gusht 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Debating Muslims Michael M. J. Fischer, Mehdi Abedi

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]