Jump to content

Morthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këmbët e ngrirë dy deri në tre ditë pas ngjitjes në mal.

Ngrirja është një dëmtim i lëkurës që ndodh kur ekspozohet ndaj temperaturave jashtëzakonisht të ulëta, duke shkaktuar ngrirjen e lëkurës ose indeve të tjera, duke prekur zakonisht gishtat, gishtat e këmbëve, hundën, veshët, faqet dhe mjekrën. Më shpesh, ngrirja ndodh në duar dhe këmbë.[1][2] Simptomat fillestare janë zakonisht një ndjenjë e të ftohtit dhe ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje. Kjo mund të pasohet nga ngathtësia e lëkurës me ngjyrë të bardhë ose kaltërosh. Pas trajtimit mund të shfaqen ënjtje ose flluska. Komplikimet mund të përfshijnë hipoterminë ose sindromën e ndarjes.[3][4]

Njerëzit të cilët janë të ekspozuar ndaj temperaturave të ulëta për periudha të gjata, siç janë entuziastët e sporteve dimërore, personeli ushtarak dhe individët e pastrehë, janë në rrezik më të madh. Faktorë të tjerë rreziku përfshijnë pirjen e alkoolit, pirjen e duhanit, problemet e shëndetit mendor, disa medikamente dhe lëndimet e mëparshme për shkak të të ftohtit. Mekanizmi themelor përfshin dëmtimin nga kristalet e akullit dhe mpiksjen e gjakut në enët e vogla të gjakut pas shkrirjes. Diagnoza bazohet në simptoma. Ashpërsia mund të ndahet në sipërfaqësore (shkalla 1 dhe 2) ose e thellë (shkalla 3 dhe 4). Një skanim i kockave ose MRI mund të ndihmojë në përcaktimin e shkallës së dëmtimit.[5]

Parandalimi konsiston në veshjen e veshjeve të duhura, të mbuluara plotësisht, shmangien e temperaturave të ulëta dhe erës, ruajtjen e hidratimit dhe të ushqyerit dhe aktivitetin e mjaftueshëm fizik për të ruajtur temperaturën e brendshme pa u lodhur. Trajtimi bëhet duke ngrohur përsëri, duke u zhytur në ujë të ngrohtë (afër temperaturës së trupit) ose me kontakt me trupin dhe duhet të bëhet vetëm kur mund të ruhet temperatura konsistente në mënyrë që ngrirja e sërishme të mos jetë rrezik. Ngrohja ose ftohja e shpejtë duhet të shmanget pasi mund të shkaktojë djegie ose stres në zemër. Fërkimi ose aplikimi i forcës në zonat e prekura duhet të shmanget pasi mund të shkaktojë dëme të mëtejshme si gërvishtjet. Përdorimi i ibuprofenit dhe toksoidit të tetanozit rekomandohet për lehtësimin e dhimbjeve ose për të reduktuar ënjtjen ose inflamacionin. Për lëndime të rënda, mund të përdoret iloprost ose trombolitikë. Operacioni ndonjëherë është i nevojshëm. Amputimi duhet të konsiderohet disa muaj pas ekspozimit në mënyrë që të merret në konsideratë nëse shkalla e dëmtimit është dëmtim i përhershëm dhe në këtë mënyrë kërkon trajtim drastik.[6]

Dëshmia e ngricave që ndodhin te njerëzit datojnë 5000 vjet më parë. Dëshmitë u dokumentuan në një mumje parakolumbiane të zbuluar në Ande. Numri i rasteve të ngricave nuk dihet. Normat mund të jenë deri në 40% në vit për ata që bëjnë alpinizëm. Grupmosha më e zakonshme e prekur janë ato 30 deri në 50 vjeç. Ngricat kanë luajtur gjithashtu një rol të rëndësishëm në një sërë konfliktesh ushtarake. Përshkrimi i parë zyrtar i gjendjes ishte në 1813 nga Dominique Jean Larrey, një mjek në ushtrinë e Napoleonit, gjatë pushtimit të Rusisë.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Handford, Charles; Buxton, Pauline; Russell, Katie; Imray, Caitlin EA; McIntosh, Scott E; Freer, Luanne; Cochran, Amalia; Imray, Christopher HE (22 prill 2014). "Frostbite: a practical approach to hospital management". Extreme Physiology & Medicine. 3: 7. doi:10.1186/2046-7648-3-7. ISSN 2046-7648. PMC 3994495. PMID 24764516. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Millet, John D.; Brown, Richard K. J.; Levi, Benjamin; Kraft, Casey T.; Jacobson, Jon A.; Gross, Milton D.; Wong, Ka Kit (nëntor 2016). "Frostbite: Spectrum of Imaging Findings and Guidelines for Management". Radiographics. 36 (7): 2154–2169. doi:10.1148/rg.2016160045. ISSN 0271-5333. PMC 5131839. PMID 27494386. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ McIntosh, Scott E.; Opacic, Matthew; Freer, Luanne; Grissom, Colin K.; Auerbach, Paul S.; Rodway, George W.; Cochran, Amalia; Giesbrecht, Gordon G.; McDevitt, Marion (1 dhjetor 2014). "Wilderness Medical Society practice guidelines for the prevention and treatment of frostbite: 2014 update". Wilderness & Environmental Medicine. 25 (4 Suppl): S43–54. doi:10.1016/j.wem.2014.09.001. ISSN 1545-1534. PMID 25498262. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Handford, C; Thomas, O; Imray, CHE (maj 2017). "Frostbite". Emergency Medicine Clinics of North America. 35 (2): 281–299. doi:10.1016/j.emc.2016.12.006. PMID 28411928. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Handford, C; Thomas, O; Imray, CHE (maj 2017). "Frostbite". Emergency Medicine Clinics of North America. 35 (2): 281–299. doi:10.1016/j.emc.2016.12.006. PMID 28411928. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ McIntosh, Scott E.; Opacic, Matthew; Freer, Luanne; Grissom, Colin K.; Auerbach, Paul S.; Rodway, George W.; Cochran, Amalia; Giesbrecht, Gordon G.; McDevitt, Marion (1 dhjetor 2014). "Wilderness Medical Society practice guidelines for the prevention and treatment of frostbite: 2014 update". Wilderness & Environmental Medicine. 25 (4 Suppl): S43–54. doi:10.1016/j.wem.2014.09.001. ISSN 1545-1534. PMID 25498262. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Handford, C; Thomas, O; Imray, CHE (maj 2017). "Frostbite". Emergency Medicine Clinics of North America. 35 (2): 281–299. doi:10.1016/j.emc.2016.12.006. PMID 28411928. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)