Mosin–Nagant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mosin–Nagant M1891 Dragoon nga koleksionet në Muzeun e Ushtrisë Suedeze.

Mosin-Nagant është një pushkë ushtarake me 5 të shtëna, me bulona, e ushqyer me karikator të brendshëm. E njohur zyrtarisht si pushka me 3-vija M1891[1] dhe joformalisht në Rusi dhe ish-Bashkimin Sovjetik si pushka e Mosinit (Rusisht: vintovka Mosina), ajo mbushet kryesisht me fishekun e saj origjinal 7.62×54mmR.

E zhvilluar nga 1882 deri në 1891, ajo u përdor nga forcat e armatosura të Perandorisë Ruse, Bashkimit Sovjetik dhe shteteve të tjera të ndryshme. Është një nga pushkët ushtarake me bulona më të prodhuara në masë në histori, me mbi 37 milionë njësi të prodhuara që nga viti 1891. Pavarësisht nga vjetërsia e saj, ajo është përdorur në konflikte të ndryshme në mbarë botën deri në ditët e sotme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Benedikt, Joseph von (26 shkurt 2020). "Mosin Nagant 'Three Line' Rifle M1891". Shooting Times (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2023.