Motoko Kusanagi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Modelja promovuese e veshur si Motoko Kusanagi për Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - First Assault OnlineTokyo Game Show 2016

Mokoto Kusanagi (Japonisht: 草薙 素子, Kusanagi Motoko) është protagoniste kryesore në anime dhe manga Ghost in the Shell krijuar nga Masamune Shirow. Ajo është një cyborg e punësuar si drejtuese e skuadrës së Seksionit 9 të Sigurisë Publike, një ndarje fiktive e Komisionit Kombëtar Japonez të Sigurisë Publike. Mishërimet e ndryshme të Kusanagi në seritë manga, filma dhe TV të gjitha e portretizojnë atë ndryshe. Meqenëse secila prej këtyre ka një histori të pavarur, karakteristikat fizike dhe mendore të Kusanagi janë modifikuar në mënyra të ndryshme.

Koncepti dhe krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trupi i Motoko Kusanagi u krijua nga autorja e mangës Masamune Shirow për të qenë një model i prodhimit në masë, në mënyrë që ajo të mos ishte e dukshme. Sistemi i saj elektrik dhe mekanik brenda është i veçantë dhe përmban pjesë të padisponueshme në tregun civil. Shirow me dashje zgjodhi këtë pamje në mënyrë që Motoko të mos vjelet për ato pjesë.[1]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neurobiologjia, kibernetika dhe teknologjia kompjuterike janë avancuar deri në atë pikë që shumica e njerëzve posedojnë "neuro-cyberbrains" - një implant teknologjik "organik-sintetik" i ndërfaqes së përdoruesit të kompjuterit me lagështi të vendosura në rajonin nervor suboksipital të kraniumit; kjo u lejon mendjeve të tyre të bashkëveprojnë pa probleme me pajisjet e lëvizshme, makineritë ose rrjetet përreth tyre. Neur-cyberbrain revolucionarizoi arsimin dhe ka bërë trajnime në çdo detyrë thjesht një çështje e ngarkimit të të dhënave të duhura. Ushtria përdor teknologjinë për të stërvitur ushtarët e tyre në veteranë brenda disa ditësh. Civilët e përdorin atë për t'u bërë të aftë në punët e tyre dhe të mësojnë hobi të reja. Në disa raste të traumave ekstreme, është e mundur të zëvendësohen segmente të mëdha të trurit dhe trupit me homologët protetikë.

Motoko Kusanagi është një person i tillë, që jeton në një protezë me trup të plotë pas një aksidenti si fëmijë; vetëm pjesët e saj organike janë truri dhe palca kurrizore. Duke jetuar për më shumë se një shekull, ndërsa ishte mbyllur fizikisht si e re në mesin e njëzetave të saj, trupi aktual protetik i Kusanagi është ndër modelet më të përparuara në treg, që posedon elemente prekëse lëkure 16²/cm², që do të thotë se ajo ka një sens shumë të ngritur e prekjes.

Në çdo përsëritje anime, Seksioni 9 ka qenë i gjithanshëm, përveç Kusanagi që udhëheq ekipin. Në Ghost in the Shell: Arise detajon Kusanagi që formon listën aktuale të ekipit sipas specifikave të saj. Kusanagi demonstron epërsinë e saj duke qenë një grua që komandon bashkëpuntorët e saj meshkuj. Ajo formon dhe drejton Seksionin 9 sepse është anëtarja më e aftë e ekipit.

Kusanagi është një eksperte kryesore në luftën e gjeneratë së katërt dhe trurin kibernetik luftarak. Si anëtarja më e mekanizuar e Seksionit 9, ajo vlerësohet në mesin e bashkëmoshatarëve të saj si luftëtarj më e mirë përleshje dorë më dorë dhe "hakerat dhe zhytësin neto" më të aftë. Shefi Aramaki i përshkroi aftësitë e saj si "... më të rralla se" ESP; lloji i personit që agjensitë qeveritare punësojnë për të vrarë pa lënë gjurmë." E klasifikuar si "Wizard Class" për aftësitë e saj për hakimin e sigurisë kompjuterike lejojnë ndërgjegjësimin e saj ndërfaqe tru-kompjuter për të kontrolluar "drone" humanoide të jashtme nga distanca me aftësinë për të lëvizur "fantazmën" e saj nga hosti në pritës. Kusanagi demonstron në mënyrë të përsëritur aftësinë e panumërtë për të këputur software të njerëzve të mbrojtur me mbrojtje të keqdashjeve të klasave ushtarake dhe masa kundër, duke i lejuar asaj të "shohë përmes syve të tyre", të çaktivizojë sistemin e tyre vokal, ose madje të marrë nën kontroll trupat e tyre tërësisht. Si një cyborg, Kusanagi është në gjendje të kryejë bëma të shumta mbinjerëzore, të tilla si demonstrimi i forcës mbinjerëzore, kërcimi midis rrokaqiejve, akrobatikave të përparuara ose gjuajtja e një plumbi nga distanca e mesme.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zëri i Kusanagi bëhet nga Atsuko Tanaka, Maaya SakamotoGhost in the Shell: Arise dhe Hiromi Tsuru në video lojën e vitit 1997. Në dublimin në anglisht, zëri i saj bëhet nga Mimi Woods (filmi 1995, video lojën e vitit 1997), Mary McGlynn (S.A.C., Innocence, First Assault Online), Alison Matthews (S.A.C. OVAs), Peggy O'Neal (si fëmijë; S.A.C. seri televizive) dhe Elizabeth Maxwell (Arise, The New Movie)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Masamune, Shirow (1995). Ghost in the Shell. Dark Horse. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)