Mount Asama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Mali Asama (浅 间 山 Asama-yama?) Është një vullkan aktiv kompleks në Honshun qendrore, në ishullin kryesor të Japonisë. Eshtë Vullkan më aktiv në Honshu. Agjencia Meteorologjike Japoneze e klasifikon malin Asama si radhës A.[1] Ai lartohet 2.568 metra mbi nivelin e detit në kufirin e prefekturave Gunma dhe Nagano. Ai është një nga 100 malet më të famshme në Japoni.

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ List of Active Volcanoes in Japan. Quaternary Volcanoes in Japan. Geological Survey of Japan, AIST (2006). Vizituar në 3 shkurt 2009.