Mali Everest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mount Everest)
Shko te: navigacion, kërko
Pamje nga Mont Everest
3 d

Mount Everest, (nepalisht: Sagarmatha, tibetisht: Chomolangma) është maja më e lartë malore në botë. Gjendet në Azi ne Himalajet Lindore, në anën kineze të kufirit me Nepalin. Maja arrinë lartësinë rreth 8848 metra.

Emërtimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri Mount Everest vjen nga gjenerali anglez Ser Everest per kete arsyje esht quajtur Mount Everest

Ngjitjet në majë[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas shumë përpjekjeve të pa suksesëshme, prej të cilave më të rëndësishmet janë përpjekjet e britanezëve në vitet e 20-ta të shekullit të 20, nga ana kineze (ana veriore), majën e Mont Everestit në vitin 1953 kanë arritur që ta pushtojnë alpinisti nga Zelanda e Re,Edmund Hillary dhe alpinisti i Nepalit,Tenzing Norgay nga ana jugure e Nepalit.

Stampa:Link FA