Mr. Bean (personazh)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rowan Atkinson portretizon rolin e Mr. Bean

Mr. Bean është protagonisti kryesor i serisë komike britanike i Mr.Bean. Ai u krijua dhe portretizohet nga Rowan Atkinson. Shfaqja e tij e parë u bë më 1 janar 1990 nën titullin Mr. Bean.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mr. Bean jeton vetëm në banesën e tij të vogël në Highbury, Londër, Angli. Pothuajse gjithmonë ai është parë të veshë një xhaketë kafe dhe kravatë të kuqe. Mr. Bean flet rrallë, dhe kur e bën këtë, në përgjithësi janë vetëm disa fjalë të pakuptueshme nën një zë të ulët. Në episodin e parë tregohet që ai ka njohuri të fortë rreth trigonometrisë.

Ai gjithmonë e quan veten Bean kur pyetet nga të tjerët, dmth emri i tij i vërtetë dhe profesioni janë të panjohura. Në adaptimin e parë të filmit, Bean, "Mr." shfaqet në pasaportën e tij në fushën "emri" (first name në anglisht), dhe ai tregohet i punësuar si roje në Galerinë Kombëtare të Londrës.[1]

Ai është gjithashtu mjaft egoist - nëse dikush është duke bërë diçka që nuk e pëlqen, ai acarohet shumë. Ai gjithashtu nuk i pëlqen njerëzit që marrin gjërat e tij.

Mr. Bean shpesh duket se nuk është i vetëdijshëm për aspektet themelore të mënyrës se si funksionon bota, dhe programi zakonisht përmban përpjekjet e tij për ato që normalisht do të konsideroheshin detyra të thjeshta, të tilla si të notosh, të rigjenerosh ose të shkosh në kishë. Humori kryesisht vjen nga zgjidhjet e tij origjinale (dhe shpesh absurde) për problemet dhe mosrespektimi i tij i plotë për të tjerët kur i zgjidhin ato, madhështinë e tij dhe keqdashjen e rastit. Ai vepron ndonjëherë pa kuptim.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mr. Bean është portretizuar shpesh si një klloun. Ai është i padurueshëm, i çmendur dhe ndonjëherë duket budalla. Mr. Bean rrallë flet dhe kur ai bën, vetëm një zë i ngatërruar del. Ai nuk i tregon kujdes ndaj të dashurës së tij e cila u vërtetua në shumë episode (live-action dhe film vizatimor). Mr. Bean shpesh pretendon se pelushi i tij është i vërtetë, por jo gjithmonë e trajton atë bukur. Mr. Bean është gjithashtu një dhimbje ndaj Reliant Regal në një seri episodesh duke u bërë një shaka e vrapuar në seri. Në disa raste, Mr. Bean kishte qenë pak i sjellshëm, por ai rrallëherë e tregon atë. Ai gjithashtu tenton ta urrejë Irmën duke e puthur atë.

Veshja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kostumi i Mr.Bean që shfaqet në filmin Pushimi i Mr. BeanLondon Film Museum

Mr. Bean vesh një xhaketë me ngjyrë kafe, një këmishë të bardhë, një kravatë të hollë të kuqe, pantallona kafe, këpucë të zeza dhe një orë llogaritëse dixhital të zi. Ai herë pas here ndryshon veshjen e tij për t'iu përshtatur skenës ku ndodhet.[2]

Në episodin The Return of Mr. Bean, kur Bean po shkon në një restorant të zbukuruar për të festuar ditëlindjen, ai vesh një kostum gri me një kravatë të kuqe të errët. Në të njëjtin episod Bean vesh një tuxedo. Në episodin The Curse of Mr. Bean kur Bean po shkon në park për të bërë një sanduiç për drekën e tij, ai vesh një mantil të gjelbër të errët të gjatë me një këmishë të gjelbër të ndritshme dhe një kravatë të gjelbër të errët. Në të njëjtën episod kur Bean shkon të shikojë një film horror me të dashurën, ai ka veshur rrobat e tij të markës tregtare, por vesh një triko kafe me ngjyrë të ndritshme, në vend të xhaketës së tij kafe.

Mini[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bean duke vozitur Mini me një divan në epizodin Do-it Yourself Mr. Bean

Mr. Bean gjithmonë shihet duket ngarë një Mini të gjelbërt. Gjatë gjithë serisë, Bean ka pasur gjashtë Mini të ndryshme.

Frymëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atkinson citoi personazhin e mëparshëm të komedisë Monsieur Hulot, krijuar nga komediani dhe regjisori francez Jacques Tati, si një ndikim në karakter. Atkinson përmendi gjithashtu ndikimin e Peter Sellers, i cili më parë kishte luajtur personazhe të ngjashëm "budallenj", veçanërisht Hrundi Bakshi në The Party (1968) dhe Inspektori Clouseau në filmat The Pink Panther.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mel Smith, Bean: The Ultimate Disaster Movie, PolyGram Filmed Entertainment, 1997
  2. ^ "Meet the Characters" (në anglisht). Mr Bean. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2011. Marrë më 2012-01-26.
  3. ^ "Want funny? See his movies". Los Angeles Times (në anglisht). 13 korrik 2003. Marrë më 8 shtator 2019.