Rowan Atkinson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rowan Atkinson
U lind (1955-01-06) 6 Janar, 1955 (67 vjeç)
Consett Angli
KombësiaBritanik
Bashkëshorte/tSunetra Sastry (m. 1990-present)

Rowan Atkinson Sebastian (i lindur më 6 janar 1955) është një komedian anglez, skenarist, dhe aktor. Ai është më i famshëm për punën e tij në komedinë satirike me skenat si Jo Nine O'Clock News, dhe Sitcoms Blackadder, z. Bean, dhe Blue Thin Line. Ai ka qenë e shënuar në The Observer si një nga 50 aktorët më komikë në komedinë britanike, dhe në mesin e 50 aktorëve të komedisë me nivel të lartë.

Jeta e hershme dhe edukimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rowan Atkinson, më i riu i tre vëllezërve, ka lindur në Consett, County Durham, Angli.Prindërit e tij ishin Eric Atkinson, një bujk dhe drejtori i kompanisë, dhe Ella maj (Nee Bainbridge), i cili u martua më 29 qershor 1945.Dy vëllezërit e tij më të vjetër janë Rodney, një ekonomist euroskeptik që mezi i humbur në Mbretërinë e Bashkuar zgjedhjeve Partia udhëheqëse e Pavarësisë në vitin 2000, dhe Rupert.Atkinson u sollën deri anglikane, [7] dhe ishte arsimuar në Shkollën Choristers Durham, St Bletët Shkolla, dhe Newcastle University. [8] Ai vazhdoi për shkallën e MSc ne Inxhinieri Elektrike në College, Oxford, njoftimi i parë i Mbretëreshës arritjen në Fringe Festivalin e Edinburgut në 1976. [8] Ndërsa në Oksford, gjithashtu ai ka vepruar dhe skica të kryera në fillim për të Shoqërisë Oxford University Dramatike (OUDS), Revue Oxford dhe Teatri eksperimentale Club (ETC), shkrimtar takim Richard Curtis [8] dhe kompozitor Howard Goodall, me të cilin ai do të vazhdojë të bashkëpunojë gjatë karrierës së tij.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atkinson luajti në një seri e tregon komedi për BBC Radio 3 në 1978 të quajtur "Atkinson Popullit". Ajo përbëhej nga një seri intervistash satirike me burra imagjinar të madh, që u luajtën nga Atkinson vetë. Seri është shkruar nga Richard Atkinson dhe Curtis, dhe prodhuar nga Griff Rhys Jones. [9]

Televizon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas universitetit, Atkinson në turne me Angus Deayton si njeriu i tij funny në një akt që u filmua përfundimisht për një shfaqje televizive. Pas suksesit të treguar, ai e bëri një pilot një-off për ITV në 1979 qeshurit quajtur konservuar. Atkinson pastaj vazhdoi të bëjë jo Nine O'Clock News, prodhuar nga shoku i tij John Lloyd. Ai luajti në shfaqje së bashku me Pamela Stephenson, Griff Rhys Jones dhe Mel Smith, dhe ishte një nga shkrimtarët skemë kryesore.

Suksesin e Jo Lajme Nine O'Clock çuar në e tij Luajnë në Sitcom mesjetare Adder Zi, të cilën ai edhe bashkë-shkruajtur me Richard Curtis, në vitin 1983. Pas një hendek tre-vjeçare, në një pjesë për shkak të problemeve buxhetore, një seri e dytë ishte shkruar, këtë herë nga Curtis dhe Ben Elton, dhe e parë shfaqën në vitin 1986. Blackadder II ndjekur fatin e një nga pasardhësit e karakterit origjinal Atkinson-së, këtë herë në epokën e epokës elizabetiane. Të njëjtin model u përsërit në dy vazhdime Blackadder tretë (1987) (vendosur në epokën Regency), dhe Blackadder shkon Forth (1989) (të vendosura në Lufta e Parë Botërore). Seri Blackadder vazhdoi të bëhet një nga komeditë më të suksesshme BBC situatës të të gjitha kohërave, vënies në televizion, duke përfshirë Speciale Christmas Carol Blackadder's (1988) dhe Blackadder: Vite arrogant (1988).

Krijim tjetër Atkinson e famshëm, i pafat z. Bean, së pari u shfaq në New Day Vite në 1990 në një të veçantë gjysmë ore për Thames Television. Karakterin e z. Bean ka qenë krahasohen disi me një Keaton moderne Buster. [10] Gjatë kësaj kohe, Atkinson doli në festivalin e Vetëm për Laughs komedi në Montreal në vitin 1987 dhe 1989. Pasojat Disa të z. Bean u shfaq në televizion në vitet 1990, dhe ajo përfundimisht e bëri në një film të madh në vitin 1997. Bean të drejtë, ajo u drejtua nga Mel Smith, ish e tij bashkë-yll nga Jo News Nine O'Clock. Një film i dytë u lëshua në 2007 me titull Mr. Bean's Holiday ne Shqip Festa e z. Bean's.Gjithnje e me teper ai deshironte te jetonte ne Paris.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martesa, Fëmijët dhe Ndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rowan Atkinson ishte më parë në një marrëdhënie me aktoren Leslie Ash. Në vitin 1990 ai u martua me Sunetra Sastry. Çifti u takua për herë të parë në fund të viteve 1980, kur ajo punonte si artiste makijazhi në BBC. Ata kanë dy fëmijë, vajzën Lili (një aktore), dhe djali Benxhamin.

Në shkurt të 2014, u njoftua se Atkinson ka paraqitur kërkesa për divorc nga Sastry. Gruaja e tij prej 23 vjetësh. Më pas, ai u largua nga shtëpia e familjes dhe në një banesë në Londrën perëndimore. Ai është parë me të dashurën e tij të re, aktoren Louise Ford. Ata filluan duke u takuar pasi punuan sëbashku në një film komik: Quartermaine’s Terms.