Jump to content

Mr. Bean

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mr. Bean
GjiniaSitcom
Krijuar nga
Shkruar nga
 • Ben Elton (Epizodet 1 dhe 15)
 • Richard Curtis (Epizodet 1 – 7 dhe 15)
 • Robin Driscoll (Epizodet 2 – 14)
 • Rowan Atkinson
Regjia nga
LuajnëRowan Atkinson
KompozitoriHoward Goodall
ShtetiMbretëria e Bashkuar
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve15 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesi kryesorPeter Bennett-Jones
Prodhuesit
 • John Howard Davies (Epizodet 1 – 3)
 • Sue Vertue (Epizodet 4 – 9, 12 – 15)
 • Peter Bennett-Jones (Epizodet 10 – 11 and 15)
KinematografiaGlen Winter
Gordon Verheul
Gregory Middleton
C. Kim Miles
Corey Robson
Bruce Worrall
Chris Banting
Neil Cervin
Kohëzgjatja24-26 minuta
Kompania e prodhimitTiger Aspect Productions
Transmetimi
Formati i pikturësPAL
Formati i zëritStereo​
Transmetimi i parë1 janar 1990[1]
Transmetimi origjinal15 dhjetor 1995
Kronologjia
I ndjekur ngaBean: The Ultimate Disaster Movie
Lidhje të jashtme
[www.mrbean.com Faqja e rrjetit]
Mr. Bean

Mr. Bean është një sitcom britanik i krijuar nga Rowan Atkinson dhe Richard Curtis, prodhuar nga Tiger Aspect dhe me protagonist Atkinson si personazhin e titullit. Sitcom përbëhet nga 15 epizoda që u shkruan nga Atkinson së bashku me Curtis dhe Robin Driscoll. Seriali u transmetua fillimisht në ITV, duke filluar me pilotin më 1 janar 1990[1] dhe duke përfunduar me "The Best Bits of Mr. Bean" më 15 dhjetor 1995.

Bazuar në një personazh të zhvilluar fillimisht nga Atkinson ndërsa ai ishte duke studiuar për masterin në Universitetin e Oksfordit, seriali përqendrohet në Mr. Bean, i përshkruar nga Atkinson si "një fëmijë në trupin e një burri të rritur", pasi ai zgjidh probleme të ndryshme të paraqitura nga detyrat e përditshme dhe shpesh shkakton ndërprerje në proces.[2] Seriali është ndikuar nga aktorët e komedisë fizike si Jacques Tati dhe ata nga filmat e hershëm të heshtur.[2]

Gjatë fillimit të tij pesëvjeçar, Mr. Bean u takua me brohoritje të gjerë dhe tërhoqi audienca të mëdha televizive. Seriali u shikua nga 18.74 milion shikues për episodin "Trouble with Mr. Bean"[3] dhe ka marrë një numër çmimesh ndërkombëtare, përfshirë Rose d'Or. Seria që atëherë është shitur në 245 territore në të gjithë botën. Ajo ka frymëzuar një spin-off të animuar dhe dy filma teatralë me metrazh të gjatë së bashku me Atkinson duke përsëritur rolin e tij si Mr. Bean për një shfaqje në ceremoninë e hapjes së Olimpiadës Verore në Londër 2012, reklama televizive dhe disa skica për Comic Relief. Programi mbart një apel të fortë në qindra territore në mbarë botën, sepse, përveç vlerësimit nga fillimi i tij, ai përdor shumë pak dialog të kuptueshëm, duke e bërë atë të arritshëm për njerëzit që dinë pak ose aspak anglisht.

Të 15 epizodat e Mr. Bean u prodhuan nga Tiger Aspect Productions. Për më tepër, personazhi është përdorur në skica të vetme, paraqitje të ftuara dhe reklama televizive në Mbretërinë e Bashkuar.

Episodi i katërmbëdhjetë, "Hair by Mr. Bean of London", u lëshua fillimisht si një ekskluziv VHS drejtpërdrejt në video në vitin 1995, dhe nuk u transmetua në televizion deri më 25 gusht 2006 në Nickelodeon.[4]

Mr. Bean fillimisht u transmetua në Mbretërinë e BashkuarITV nga viti 1990 deri më 1995, me ritransmetime të shfaqura më vonë në Comedy Central Extra, ITV3 and ITV4. Për shkak të popullaritetit të tij të përhapur, seriali u transmetua në shumë vende të tjera; në Shtetet e Bashkuara, u transmetua në HBO duke filluar nga 2 prill 1992, dhe gjithashtu u transmetua në stacionet televizive PBS në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Mr. Bean u transmetua në rrjetin televiziv filipinez ABS-CBN në vitet 1992–1996 dhe 2006–2014. Dikur më vonë u transferua në stacionin motër të rrjetit Studio 23 nga fillimi i tij në vitin 1996 dhe zgjati një vit. Në Indonezi, Mr. Bean transmetohej në SCTV në mesin e viteve 1990, Trans TV më 2002, Trans7 më 2010, dhe MNCTV më 2016, tjetër më 2018 dhe në kohën e Fitër Bajramit më 2020, SCTV u kthye në transmetim të serisë. Seriali u transmetua në kanalin televiziv malajzian, TV3 më 1995 dhe ende transmetohet që nga viti 2019. Përsëritjet e serive u shfaqën gjithashtu në Fox Family gjatë fundit të viteve 1990, të dyja si segmente në serialin e varieteteve Ohh Nooo! Mr. Bill Presents dhe si episode më vete. Episodet e serive janë transmetuar gjithashtu në formacionin e TCN Sketch Comedy të transmetuar nga NHK GTV nga 1990 dhe Televizioni Metropolitane i Tokios (TOKYO MX) nga nëntori 2016 dhe Transmetimi i Televizionit Chiba (Ciba-Tele) nga dhjetori i të njëjtit vit.

 1. ^ a b "Mr Bean — Timeline" (në anglisht). Tiger Aspect Productions Ltd. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2013. Marrë më 8 shkurt 2014.
 2. ^ a b "Atkinson has Bean there and he's done with that" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2006.
 3. ^ Viewing figures at the Internet Movie Database.
 4. ^ "Mr. Bean – Episode Guides – Series 1 – Episode 14" (në anglisht). British Comedy Guide. Marrë më 28 shkurt 2013.