Muharrem Lleshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muharrem Lleshi (Tiranë, 1887 - 12 nëntor 1944) ka qenë qytetar dhe tregtar i spikatur i kryeqytetit, i ati i dy djemve antifashistë Sulejmanit dhe Islamit. Djemtë e tij u internuan nga autoritetet fashiste në Itali dhe Porto Romano, më pas luftuan me batalionin "Besnik Çano" për Kosovën. U vra nga njësitet guerrile të Lëvizjes Nacional-Çlirimtare gjatë masakrës të Tiranës në bodrumin e hotel Bristolit.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Çika, Nebil (8 qershor 2018). "Kopje e arkivuar". tirona.website. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 28 mars 2019.