Mukoza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qelizat mukoze të rreshtimit të stomakut sekretojn mukusin (rozë) në lumen

Mukoza është një sekretim ujor i rrëshqitshëm i prodhuar nga membranat e mukozës. Në mënyrë tipike prodhohet nga qelizat që gjenden në gjëndra mukoze, megjithëse mund të burojnë edhe nga gjëndrat e përziera, të cilat përmbajnë të dy qelizat seroze dhe mukoze. Është një koloid viskoz që përmban kripëra inorganike, enzima antimikrobike (siç janë lizozimet), imunoglobulinat (veçanërisht igA), dhe glikoproteinat si laktoferrina[1] dhe mukinat, të cilat prodhohen nga qelizat e kupës në membranën e mukozës dhe gjëndrat submukozale. Mukoza shërben për të mbrojtur qelizat epiteliale në rreshtimet e sistemeve të frymëmarrjes, tretës dhe urogjenitale, dhe strukturat në sistemet vizuale dhe dëgjimore nga kërpudhat patogjene, bakteret[2] dhe viruset. Shumica e mukusit në trup prodhohet në traktin gastrointestinal.

Amfibet, peshqit, snails, slugs dhe disa jovertebrorë të tjerë prodhojnë gjithashtu mukus të jashtëm nga epiderma e tyre si mbrojtje kundër patogjenëve, dhe për të ndihmuar në lëvizje dhe prodhohet edhe në peshk për të rreshtuar velëzat e tyre. Bimët prodhojnë një substancë të ngjashme të quajtur mukilazh që prodhohet edhe nga disa mikroorganizma.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Singh, PK; Parsek, MR; Greenberg, EP; Welsh, MJ (maj 2002). "A component of innate immunity prevents bacterial biofilm development". Nature (në anglisht). 417 (6888): 552–555. Bibcode:2002Natur.417..552S. doi:10.1038/417552a. PMID 12037568. S2CID 4423528.
  2. ^ Barr et al. Bacteriophage adhering to mucus provide a non–host-derived immunity PNAS 2013
  3. ^ "Modes of locomotion in protists: 5 modes". biology discussion (në anglisht). 2016-09-06.