Mulliri - Zenel Beka.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mulliri i Zenel Bekës.
250px
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Kuqicë, Skënderaj, Kosovë
Ndërtuar Shek. XIX
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 1830

Mulliri i Zenel Bekës. është një monument i trashëgimisë kulturore në Kuqicë, Skënderaj, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pjesën jugore të fshatit Kuqicë, komuna e Skenderajt, gjendet mulliri i familjes Beka. Sipas të dhënave të pronarit, ky objekt u ndërtua afërsisht para 300 viteve. Gjithmonë ky objekt ka kryer funksionin e mullirit, si objekt ekonomik për bluarje të drithit për nevojat e familjes dhe popullatës së kësaj treve. Mulliri i ujit me etazhe S+P është i ndërtuar nga kombinimi i materialeve. Muret janë punuar me gurë ndërsa materiali lidhës është dheu. Fragmentet e strukturës së mureve dhe konstruksioni i kulmit janë punuar nga konstruksioni i drurit kurse mbulesa është realizuar me tjegulla të rrafshëta. Në kuadër të mullirit është hapësira e mullixhiut për pushim dhe hapësira e pajisjeve për bluarje. Nën hapësirën e pajisjeve për bluarje, gjegjësisht në suterren, kalon jazi i ujit. Objekti gjatë viteve nuk ka pësuar transformime të theksuara dhe ka ruajtur gjendjen fillestare të ndërtimit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]