Mulliri i Shabanajve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mulliri i Shabanajve
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Deçan, Kosovë
Ndërtuar Shek. XIX
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 1458

Mulliri i Shabanajve është një monument i trashëgimisë kulturore në Deçan, Kosovë.

-Në brendësi të qytetit gjendet mulliri i Shabanajve . Tani për tani i është dhënë në përdoprin organizatës së grave Jeta, e cila e përdor si vend ekspozues-shitës për artizanatet e anëtarëve të organizatës.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]