Jump to content

Muzeu Falologjik Islandez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu Falologjik Islandez (isl. Hið Íslenzka Reðasafn), i cili gjendet në Reykjavík, përmban koleksionin më të gjërë organesh seksuale mashkullore në botë. Muzeu u themelua më 1997 nga Sigurður Hjartarson dhe drejtohet nga djali i tij, Hjörtur Gísli Sigurðsson. Sipas drejtorisë, muzeu ka 280 mostra nga 92 specie kafshësh duke përfshirë 55 nga balena, 36 nga foka dhe 116 nga gjitarë tokësorë. Muzeu morri mostrën e parë njerëzorë më 2011, kërkimi i së cilës ishte subjekti i një dokumentari kanadez me titull The Final Member.[1]

Gjithashtu, ata pohojnë që kanë mostra dhe nga qënie mitologjike, të cilat nuk duken sepse sipas mitologjisë islandeze janë të padukshme. Gjatë viteve muzeu ka tërhequr vëmendjen e turisteve në rajon, kurse shumica e tyre janë femra.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Skoch, Iva R. (29 korrik 2011). "Welcome to the world's largest penis collection". Salon.com. Marrë më 1 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Strong, Bob (15 maj 2008). "Icelandic museum offers long and short of male organ". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2015. Marrë më 3 qershor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

faqja zyrtare e muzeut