Jump to content

Muzeu Kombëtar Suedez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nationalmuseum ose Muzeu Kombëtar Suedez (ose Muzeu Kombëtar i Arteve të Bukura ) është galeria kombëtare e Suedisë, e vendosur në gadishullin Blasieholmen në Stokholmin qendror.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfituesit e muzeut përfshijnë mbretin Gustav III dhe Carl Gustaf Tessin. Muzeu u themelua në vitin 1792 si Kungliga Museet ("Muzeu Mbretëror"). Ndërtesa e tanishme u hap në vitin 1866, kur u riemërua në Nationalmuseum, dhe është përdorur si një ndërtesat për të mbajtur Ekspozitën e Përgjithshme Industriale të vitit 1866 të Stokholmit .

Ndërtesa e tanishme, e ndërtuar midis viteve 1844 dhe 1866, ishte frymëzuar nga arkitektura e Rilindjes Italiane e Veriut. Është modeli i arkitektit gjerman Friedrich August Stüler, i cili gjithashtu projektoi Muzeun Neues në Berlin. Ekteriori relativisht i mbyllur, përveç hyrjes qendrore, nuk jep asnjë shenjë të brendshme të gjerë ku mbizotëron fluturimi i madh i shkallëve që çon deri në galeritë më të larta.

Muzeu u zgjerua në vitin 1961 për të akomoduar punëtoritë e muzeut. Restoranti i tanishëm u krijua në vitin 1996. Ndërtesa e muzeut u mbyll për rinovim në vitin 2013 dhe u rihap në 13 tetor 2018. Riparimi 132 milion dollarë u përpoq të vinte në treg më shumë koleksionin e muzeut dhe të përputhej me sigurinë, aksesueshmërinë, sigurinë nga zjarri dhe kontrollin e klimës së një institucioni modern. [1]

Koleksionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koleksioni i muzeut përbëhet nga rreth gjysmë milioni piktura nga Mesjeta deri në vitet 1900, një koleksion i shquar i Rembrandt dhe piktorëve të tjerë holandezë të shekullit të 17-të, dhe një koleksion i artikujve prej porcelani, piktura, skulptura, si dhe arti modern. Muzeu gjithashtu ka një bibliotekë arti, të hapur për publikun dhe akademikët.

Punime të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Johan Mårtelius (1999). "Norra innerstaden". Guide till Stockholms arkitektur (bot. 2nd). Stockholm: Arkitektur Förlag AB. fq. 67. ISBN 91-86050-41-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  1. ^ Anderson, Christina (2018-10-12). "A Restoration Brings Sweden's Nationalmuseum Into the 21st Century". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2018-12-15.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]