Muzeu Oriental “Bratko”

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muzeu Oriental “Bratko“ eshte nje muze arti ne Korçë, Shiperia. Ajo përmban një koleksion të kryesisht art aziatik. Muzeu i Artit Oriental “Bratko” u çel në qershor të vitit 2003 duke përmbushur ëndrrën e Dhimitër Borjes (1903-1990), i cili ishte artist, fotograf dhe koleksionist artit aziatik dhe antikuareve. Borja ka lindur në Korçë, ndonëse ai udhëtoi shumë nëpër botë dhe u vendos në Amerikë gjatë pjesës më të madhe të jetës së tij.

Në këtë muze ekspozohen 432 objekte si: piano, altar kinez, veshje për gra japoneze, funde e rripa kineze, shpatë indoneziane, medalje europiane, piktura japoneze, fotografi të ndryshme, të cilat Borja i ka realizuar kur shërbente në Ballkan me mision të OKB-së. Pamjet fotografike janë krejt të veçanta. Ato tregojnë historinë shoqërore e kulturore menjëherë pas luftës si dhe rolin e rëndësishëm që luajti gjeneral Macarthuri në rindërtimin ekonomik dhe institucional të Japonisë.[1]

Problematika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McAdam, Marika (2009). Lonely Planet Western Balkans (bot. 2)). Lonely Planet. f. 80. ISBN 1-74104-729-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Korçë

Stampa:Albania-museum-stub

logo e WCUGA Ky artikull është pjesë e Code4Culture Albania 2018 .