Muzeu i Kristaleve, Stantërg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Muzeu i Kristaleve, Stantërg
Kristalet Trepca Mitrovice photo Arben Llapashtica 2.jpg
Shteti Kosova Kosova
Komuna Stantërgu, Mitrovicë
Sipërfaqja 0.05 ha
Krijimi 1970

Muzeu i Kristaleve të Trepçës është një muze i cili gjendet në qytezën e Stantërgut afër Minierës së Trepçës, Mitrovicë. [1]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miniera e Trepçës në Stantërg, Kosovë, është e njohur me bukuri të kristaleve e mineraleve të llojeve të ndryshme. [2]

Duke pasur parasysh këtë fakt në vitin 1964 themelohet Muzeu i kristaleve të mineraleve në të cilin janë të vendosura mbi 1300 eksponate të llojeve të ndryshme të kristaleve duke e shndërruar Muzeun në një objekt me rendësi të madhe kombëtare për Kosovën si në aspekt të vlerave po ashtu edhe në aspekt turistik. Përveç kristaleve në Muze janë të ekspozuara edhe mjete të vjetra pune me të cilat janë shërbyer xehetarët ne fillimet e punimeve në minierë.[3]

Në vitin 1970 Enti i Kosovës për Mbrojtjen e Natyrës i vënë në mbrojtje 512 kristale të ekspozuara në muze duke e rritur edhe më shumë rendësin e muzeut. Që nga themelimi, Muzeu ishte i vendosur në një objekt i cili për shkak të vjetërsisë nuk i plotësonte kushtet për ekspozimin dhe ruajtjen e kristaleve.[3]

Në vitin 2012 me fonde të Qeverisë së Republikës së Kosovë si dhe ndërmarrjes është ndërtuar objekti modern i muzeut të kristaleve. Vlera e investimit për ndërtimin e këtij muzeu është rreth 560 mijë euro dhe janë ekspozuar afro 1,500 eksponate të kristaleve dhe mineraleve të zgjedhura”.[3]

Përveç kristaleve nga miniera “Trepça”, në Muze janë të ekspozuara edhe mbi 100 lloje të kristaleve nga vendet të ndryshme të botës si: Gjermania, Italia, Franca, Spanja, Brazili, të cilat Muzeu i ka marrë në këmbim me kristalet nga miniera e "Trepçës”.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://mzhe-ks.net/sq/muzeu-shteteror-i-kristaleve-dhe-mineraleve---trepca#.XOFg38gzaM8
  2. ^ https://www.albinfo.ch/muzeu-kristaleve-te-trepces-perla-e-kosoves/
  3. ^ a b c d "Raport për gjendjen e natyrës 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: Ministia e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. 2015. Marrë më 1 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)