Muzeu i Qytetit të Shkupit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni i vjetër hekurudhor tani selia e Muzeut të Qytetit të Shkupit

Muzeu i Qytetit të Shkupit ( Macedonian: Muzej na Grad Skopje) është një institucion kulturor i cili ndodhet në Shkup, Maqedoni Veriore . Muzeu është themeluar në vitin 1949, ndodhet në ndërtesën e ish Stacionit Hekurudhor që u shkatërrua pjesërisht në tërmetin e vitit 1963 . Muzeu është shtëpia e ekspozitave të përhershme që përfaqësojnë historinë e Shkupit, nga vendbanimet e para të regjistruara rreth 3000 p.e.s.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Museum of the City of Skopje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

41°59′27″N 21°25′46″E / 41.99083°N 21.42944°E / 41.99083; 21.42944