Jump to content

Myrah Keating Smith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Myrah Keating Smith (1 qershor 1908 - 4 maj 1994) ishte një infermiere pioniere dhe mami në ishullin e Saint John, në Ishujt e Virgjër në SHBA. Për pothuajse dy dekada, ajo ishte ofruesi i vetëm i kujdesit shëndetësor në Saint John. Në vitin 1983, në nder të saj u emërua Qendra e Shëndetit në Komunitet Myra Keating Smith dhe në vitin 2005 ajo u fut në sallën e famës së grave të Ishujve të Virgjër.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Myrah Athenia Keating ka lindur si binjake me motrën e saj Andromeada, më 1 qershor 1908, në ishullin e Shën Tommas, në Ishujt e Virgjër të SHBA në Indët perëndimore daneze në Eugenia Theodora dhe Zephaniah Keating. [1][2] Ajo dhe motra e saj u rritën në Lovanto Cay, në Saint John nga nëna e saj dhe njerku, Edward Moorehead, Sr. Ata morën pjesë për herë të parë në një shkollë të organizuar në sallonin e shtëpisë së zonjës Anderson dhe të mësuar nga Sylvanie Sewer. Kishte vetëm tetëmbëdhjetë studentë të regjistruar dhe kur mësuesi e kishte të vështirë të udhëtohej nga Cruz Bay, shkolla ishte e mbyllur dhe binjakët mësoheshin në shtëpi nga njerku i tyre. [3] Në moshën katërmbëdhjetë vjeç, Keating udhëtoi me varkë në Nju Jork, dhe pastaj me tren për tri ditë të tjera për të vazhduar shkollimin e saj në Institutin Tuskegee në Alabama. Ajo studioi artizanat dhe rrobaqepësi në Tuskegee dhe më pas vazhdoi shkollimin e saj në spitalin e institutit, i njohur si Spitali Memorial John Albion Andrew, ku studjoi infermierinë. Ajo ishte i vetmi student nga Ishujt Virgjionale në klasën e saj të infermierisë kirurgjikale dhe u diplomua me një diplomë në infermierinë dhe maminë. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke u kthyer në Ishujt e Virgjër në vitin 1931, Keating filloi punën në Shën Thomas, nën tutelën e Knud Hansen. Pas një programi orientimi dy vjeçar, ajo u kthye në Saint John [4] [1] me burrin e saj Allan Franklin Smith. [nevojitet citimi] Në vitin 1983, Qendra e Shëndetit të Komunitetit Saint John, Myrah Keating Smith, u emërua në të. Nuk kishte mjekë të tjerë mjekësorë në ishull për dy dekadat e para të shërbimit të saj. Për shkak se nuk kishte rrugë të shtruara, transport publik ose energji elektrike, ajo udhëtoi me anije, kalë ose në këmbë për të shërbyer si infermiere, infermiere në shkollë dhe mami, duke sjell në jetë mbi 500 foshnja gjatë gjithë karrierës së saj. Ajo gjithashtu rriti tri vajza, Andromëda, Emily dhe Myrah. Festoi tridhjetë vjet shërbim në vitin 2013. [4] Përveç kësaj, varkë e parë e ambulancës në Saint John u emërua pas saj, duke qënë se ishte një bursë katërvjeçare, e financuar nga qeveria. [5]

Vdekja dhe trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Smith vdiq më 4 maj 1994 në Shën Gjonin. Pas vdekjes, ajo u fut në Shtëpinë e Famës të grave të Ishujve të Virgjërës në vitin 2005. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Milam 2005.
  2. ^ Hodge 2015, f. 120.
  3. ^ Swank 2008.
  4. ^ a b Nelson 2013.
  5. ^ Hodge 2015, f. 121.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hodge, Jeryl F. (2015). Save the Pages: for Future Generations. Bloomington, Indiana: Xlibris. ISBN 978-1-5035-7926-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Milam, Andrea (12 dhjetor 2005). "Myrah Keating Smith, 13 Others Inducted Into V.I. Women's Hall of Fame". Cruz Bay, U.S. Virgin Islands: St. John Tradewinds. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2017. Marrë më 20 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  • Nelson, Ms. (13 maj 2013). "Historical Bits & Pieces: Myrah Keating Smith Community Health Center Makes 30 Years". Cruz Bay, U.S. Virgin Islands: St. John Tradewinds. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2017. Marrë më 20 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  • Swank, Robin (7 maj 2008). "Lovango Explore". St. John Historical Society. Bellevue Estate, St. John, US Virgin Islands. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2017. Marrë më 20 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)