Jump to content

Nëndetësja Tip 214

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ROKS Yun Bonggil mbërrin në bazën detare Guam, 2019.

Tip 214 është një klasë e nëndetëseve me naftë, elektrike të zhvilluara ekskluzivisht për eksport nga Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH (HDW). Ai përmban shtytje me naftë me një sistem shtytjeje të pavarur nga ajri (AIP) duke përdorur qeliza karburanti hidrogjeni me membranë elektrolite polimer (PEM) të Siemens. Klasa kombinon parimet e projektimit të familjes së nëndetëseve Type 209 dhe tiparet e nëndetëses Type 212A.[1] Megjithatë, si një dizajn eksporti, atij i mungojnë disa nga teknologjitë e klasifikuara të tipit 212, si p.sh. byk çeliku jomagnetik që e bën të vështirë zbulimin duke përdorur një detektor anomalish magnetike.[2]

Për shkak të përmirësimeve në materialet e bykut nën presion, Type 214 mund të zhytet afro 400 metra.[3] Ai gjithashtu mund të transportojë ushqim, ujë të freskët dhe karburant për 84 ditë funksionimi.

Një kontratë për të ndërtuar katër nëndetëse për Marinën Helenike u nënshkrua më 15 shkurt 2000 dhe një njësi e katërt u porosit në qershor 2002. Nëndetësja e parë u ndërtua në HDW në Kiel, Gjermani dhe pjesa tjetër në Hellenic Shipyards Co. në Skaramangas, Greqi. Marina Helenike i quajti klasi Papanikolis.

Marina e Republikës së Koresë ka porositur nëntë nëndetëse Type 214, të përcaktuara si Son Won-Il të klasës, për t'u ndërtuar në Kore nga Hyundai Heavy Industries dhe Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering; tre modele të grupit të parë hynë në shërbim që nga viti 2007, dhe gjashtë modele të grupit të dytë hynë në shërbim nga 2012.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "HDW Class 214 Submarine". thyssenkrupp. Marrë më 7 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Why Germany's Type 214 Submarine Isn't Exactly a 'Stealth Submarine'". The National Interest. 11 maj 2020. Marrë më 7 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Type 212". Marrë më 21 tetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)