Nadine Gordimer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nadine Gordimer Nobel prize medal.svg
Skeda:Gordimer.jpg
Ditëlindja:20 nëntor 1923
Vendlindja:Springs, Gauteng, Johannesburg,
Afrika e Jugut
Ditëvdekja:13 korrik 2014
Kombësia:Jugoafrikane
Zhanri:Dramaturge, Romansiere
Nadine Gordimer

Nadine Gordimer (20 nëntor 1923 - 13 korrik 2014) është shkrimtare, politikane dhe aktiviste jugoafrikane. Fituese e Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1991. Opusi letrar i saj është marrë shumë kohë me tema të ndryshme e posaçërisht me ato të lidhura me apartheidin në Afrikën e Jugut.Ishte shumë kohë aktiviste për zhdukjen e apartheidit, prandaj ishte pjesëmarrëse në Kongresin nacional afrikan në kohën kur këto aktivitete ishin të ndaluara. Gjithashtu është aktiviste për mbrojtjen e pacientëve të sëmurë nga AIDSi.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]