Jump to content

Naguib Mahfouz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naguib Mahfuz
U lind më11 dhjetor 1911
Kajro, Egjipt Egjipti Egjipti
Vdiq më30 gusht 2006
Kajro, Egjipt
KombësiaEgjiptas
Gjinitë letrareRomane. novela

Naguib Mahfuz (arab. نجيب محفوظ), (Kajro, 11 dhjetor 1911 - 30 gusht 2006), shkrimtar egjiptas.

Mahfuz fillon të shkruaj në moshën shtatëmbdhjetë vjeçarese dhe ka botuar mbi 40 vepra dhe 30 skenare. "Triologjia e Kajros" (1956, 1957) është e vlersuar si një kryevepër. Në vitin 1959 boton boton "Bijtë e e laxhes sonë", e cila ishte me motive fetare, e cila u ndalua në Egjipt. Kjo ishte edhe në shkak që më 1994 në Mahfuz, u bë një atentat, dhe që nga ajo ditë ai ishte çdo heë nën përcjelljen e truprojave.

Është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1988, dhe bëhet arabi i parë fitues Çmimit Nobel.

Në gjuhën shqipe

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Naguib Mahfouz – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Naguib Mahfouz on his English publisher's website