Naim Halimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Naim Halimi ka lindur më 22 mars 1955 në Shtrazë – Kumanovë. Bashkëpunëtor i lartë shkencor, Doktor i shkencave historike.

Botime shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • “Lëvizja Kombëtare Shqiptare në trevën e Karadakut (1908-1912)”, Kumanovë, 2001;

Libra tjerë në shtyp:

  • Historia e popullsisë së Kumanovës (1600-2000) – disa personalitete të shquara shqiptare,
  • Etnokultura në trevën shqiptare të Kumanovës,
  • Shpërnguljet e shqiptarëve nga Kumanova – shkaqet dhe pasojat,
  • Shqiptarët e Maqedonisë në vitet e demokracisë, etj.