Nana Adwoa Awindor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nana Adwoa Awindor është një prezantuese televizive nga Gana dhe lidere e Zhvillimit qarkut Afigya-Kwabre në rajonin Ashanti në Gana. [1] Në vitin 2013, ajo u zgjodh Presidentja e Parë i Bordit Ekzekutiv Kontinental të Rrjetit Afrikan të Qëndrueshmëve të Krizave dhe Grave. [2] Ajo është anëtare e Bashkimit Kombëtar të Lidereve Femra të Ganës (udhëheqësit e grave tradicionale). [3]

Karriera[redakto | përpunoni burim]

Awindor është prezantuesja e rregullt e emisionit televiziv natën vonë Përshëndetje nga jashtë / Back Home Again , [4] dhe CEO i një kompanie prodhimi, Premier Productions. [5] [6][7]

Jeta personale[redakto | përpunoni burim]

Awindor është një vendase e Adum Kwanwoma. [8]Ajo është nëna e këngëtares Efya. [4][9]

Çmimie[redakto | përpunoni burim]

Awindor u emërua CIMG Marketing Woman of the Year (2006).

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ http://www.peacefmonline.com/pages/showbiz/news/201311/181065.php
  2. ^ http://www.peacefmonline.com/pages/showbiz/news/201311/181065.php
  3. ^ Mistiaen, Veronique (3 December 2015). "Meet the Queen Mothers: 10,000 amazing women taking back power in Africa". The Telegraph. Marrë më 6 August 2016. 
  4. ^ a b "Nana Adwoa Awindor Gets Top Post". Peace FM online. 22 November 2013. Marrë më 6 August 2016. 
  5. ^ https://www.modernghana.com/news/161287/pay-attention-to-ghanaians-living-abroad-adwoa-awindor.html
  6. ^ Odartey, Matthew (28 March 2008). "Pay Attention To Ghanaians Living Abroad - Adwoa Awindor". Modern Ghana. Marrë më 6 August 2016. 
  7. ^ Jasmine, Arku. "It hurts to read bad stuff about my daughter -Nana Adwoa Awindor - Graphic Online | Ghana News". Graphic Online (në anglisht). Marrë më 2017-01-31. 
  8. ^ "It Hurts To Read Bad Stuff About My Daughter". Peace FM Online. 4 June 2013. Marrë më 6 August 2016. 
  9. ^ Dela Aglanu, Ernest (9 April 2015). "I have never seen Efya smoke – Nana Adwoa Awindor". Joy Online. Marrë më 6 August 2016.