Narges Mohammadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Narges Mohammadi, e lindur më 21 prill 1972Zanjan në provincën Zanjan, Irani, është një aktiviste për të drejtat e njeriut iraniane. Për dekada të tëra, ajo ka qenë një figurë qendrore në luftën për të drejtat e grave dhe lirinë e shprehjes në Iran.

Në vitin 2023, ajo u ndërmor me çmimin Nobel për Paqen me arsyetimin "për luftën e saj kundër përçarjes së grave në Iran dhe luftën për të promovuar të drejtat e njeriut dhe lirinë për të gjithë".

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Narges Mohammadi ka studiuar fizikë në Universitetin Ndërkombëtar të Imam Khomeinit dhe ka punuar si inxhinier në Teheran derisa u shkarkua nga puna në vitin 2010 për arsye politike. Ajo kryesisht ka vepruar si gazetare.

Mohammadi ka luftuar për shumë vite në Iran kundër mbajtjes së të burgosurve politikë pa gjyq, për të drejtat e grave dhe për këtë arsye është dënuar me burg dhe ndalim të udhëtimit. Ajo është e angazhuar në Qendrën e Mbrojtësve të të Drejtave të Njeriut në Iran dhe është një nga themeluesit e Këshillit të Paqes Nacional Irani. Ajo gjithashtu është e angazhuar në Legam (Fushata për Çelimin Hap-pas-Hapi të Dënimit me Vdekje).

Mohammadi është në burg që nga viti 2021. Në total, ajo është dënuar me 31 vite burg dhe 154 goditje me rrip. Në mes të tjerash, për "propagandë kundër shtetit" dhe për anëtarësim në "një organizatë ilegale me qëllim të dëmtimit të sigurisë kombëtare." Mohammadi nuk mund të lirohet nga burgu i Evin në Teheran më herët se në vitin 2026.

Narges Mohammadi fitoi Çmimin Per Anger në vitin 2011. Në vitin 2023, ajo u ndërmor me Çmimin Olof Palme dhe më pas në të njëjtën vit mori Çmimin Nobel për Paqen.

Narges Mohammadi është bija e Ozra Bazargan, motra e islamistit iranian Mehdi Bazargan. Ajo është martuar me gazetarin Taghi Rahmani, i cili gjithashtu është aktivist për të drejtat e njeriut dhe është në burg që nga viti 2011. Çifti i takon grupit të njohur si nationalistët-religjiozë (melli-mazhabi) në politikën iraniane.