Naruto, Tokushima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naruto
鳴門市
Qytet
Kolazh me pamje nga Naruto
Kolazh me pamje nga Naruto
Popullsia
 • Gjithsej562.222
Faqja zyrtarewww.city.naruto.tokushima.jp

Naruto (Japonisht: 鳴門市) është një qytet i vendosur në Prefekturën Tokushima, Japoni. Qyteti u themelua më 15 mars 1947.

Në regjistrimin pesëvjecar të 1 qershorit 2019, qyteti kishte një popullsi prej 56.222. Me një sipërfaqe totale prej 135.66 km2, dendësia e popullsisë është 414 persona për km2.

Vorbulla Naruto janë midis Naruto dhe ishullit AwajiHyōgo. Muzeu i Artit Ōtsuka është hapësira më e madhe e ekspozitës në Japoni.

Ryōzen-ji dhe Gokuraku-ji, dy të parat nga 88 tempujt e Pelegrinazhit Shikoku, janë në Naruto, së bashku me Tōrin-in dhe Ōasahiko Jinja.

Naruto ka stadiumin shtëpiak të ekipit futbollistik Tokushima Vortis dhe të ekipit të bejsbollit Tokushima Indigo Socks.