Jump to content

Prefektura Tokushima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prefektura Tokushima
徳島県
Location of Prefektura Tokushima
Popullsia
 • Gjithsej728.633

Prefektura Tokushima (徳島県, Tokushima-ken) është një prefekturë e Japonisë e vendosur në ishullin Shikoku.[1] Prefektura Tokushima ka një popullsi prej 728.633 (1 tetor 2019) dhe ka një sipërfaqe gjeografike prej 4,146 km². Prefektura Tokushima kufizohet me Prefekturën Kagawa në veri, Prefekturën Ehime në perëndim dhe Prefekturën Kōchi në jugperëndim. Deri në Restaurimin Meixhi, Prefektura Tokushima njihej si Provinca Awa.[2]

Tokushima është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Prefekturës Tokushima, me qytete të tjera të mëdha duke përfshirë Anan, Naruto dhe Yoshinogawa.[3] Prefektura Tokushima është e vendosur në Kanalin Kii, që lidh Oqeanin Paqësor dhe Detin e Brendshëm Seto, përtej Prefekturës Wakayamagadishullin Kii të ishullit të Honshū. Prefektura Tokushima është e lidhur me ishullin Awaji përgjatë ngushticës Naruto me Urën Ōnaruto si pjesë e autostradës Kobe-Awaji-Naruto, duke lidhur prefekturën me qytetin Kobe dhe autostradën San'yō në Honshū.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nussbaum, Louis-Frédéric. (2005). "Tokushima prefecture" in Japan Encyclopedia, p. 980, f. 980, në Google Books.
  2. ^ Nussbaum, "Awa no Kuni" at p. 62, f. 62, në Google Books; "Provinces and prefectures" at p. 780, f. 780, në Google Books
  3. ^ Nussbaum, "Tokushima" at p. 980, f. 980, në Google Books.