Nasser Al Katami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nasser Al Katami (Arabisht: ناصر القطامي) lindi në Riad më 1980, është kurra i Kuranit. Ai është recitues i famshëm në botën arabe. Ai është imam në xhaminë Latifa Bent Sultan Ben Abdul Aziz në Riad. Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë: dy djem dhe një vajzë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shejh Nasseri është i njohur për recitimin e tij me zë të butë dhe shume te bukur dhe për aktivitetet e tij të davetit. Ai mësoi Kuranin që nga fëmijëria. Ai u bë imam më pak se në moshën 14 vjeçare, ai punoi në xhamitë e ndryshme derisa u caktua si imam i xhamisë Latifa Bent Sultan Ben Abdul Aziz.